Κόντρα στον ουραγό Εθνικό της βαθμολογίας της Α2 κατηγορίας για την 28η αγωνιστική της Α2, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 76-94 και έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα παραμονής.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ήταν σοβαροί και αγωνιστικά πειθαρχημένη σε όλη της διάρκεια του παιχνιδιού, είχε περισσότερες λύσεις από τον αντίπαλο της σε άμυνα και επίθεση, παρουσίασε μία σταθερή απόδοση και δίκαια επικράτησε της ομάδας του Εθνικού.

Ανώτερη η Ένωση και στις 4 περιόδους

Στο παιχνίδι με τον ουραγό της βαθμολογίας οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη μπήκαν αρκετά καλά αφού προηγήθηκαν στο 2΄με 4-7 δείχνοντας από την αρχή τη διάθεση τους να πάρουν την πολυπόθητη νίκη παίζοντας και καλό μπάσκετ. Όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι δεν είναι διατεθειμένοι εύκολα να παραδώσουν «τα όπλα» αφού στο 4΄το σκορ έγινε 7-9, στο 6’ η ομάδα της Καβάλας προηγήθηκε με 10-19 και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 13-25. Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση συνέχισε να έχει καλό και γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι της, στο 11’ το σκορ έγινε 19-27 αλλά οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να αντιδράσουν. Έτσι στο 13’ το σκορ έγινε 24-28 και στα μισά του 2ου δεκάλεπτου ο Εθνικός μείωσε σε 28-33 και τελικά το 2ο δεκάλεπτο έκλεισε με το συγκρότημα της Καβάλας να είναι μπροστά με 38-45. Οι φιλοξενούμενοι και στην 3η περίοδο συνέχισαν να έχουν διάρκεια στο παιχνίδι τους, είχαν λύσεις στην επίθεση και στο 22’ η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους με την Ένωση να προηγείται με 40-51. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ομάδας της Καβάλας στα μισά της 3ης περιόδου να βάζει ακόμη μεγαλύτερες βάσεις για την κατάκτηση της νίκης αφού το σκορ έγινε 44-60. Τελικά το 3ο δεκάλεπτο που ήταν πλούσιο σε θέαμα, ολοκληρώθηκε με σκορ 58-70,με την Ένωση να είναι πολύ κοντά στο να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Στην τελευταία περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, η σοβαρότητα συνέχισε να διακρίνει τις προσπάθειες των παικτών του Ανδρέα Καραπιπερίδη οι οποίοι στο προηγήθηκαν στο σκορ στο 35’ με 63-84 και τελικά δίκαια και άνετα έφτασαν στη νίκη με 76-94.

Διαιτητές: Ζαχαρής-Νάστος-Δόλγυρας (Μουζάκης Στ.)
    Δεκάλεπτα: 13-25, 38-45, 58-70, 76-94
    Εθνικός (Μανδραγός): Γιατρούδης, Κωτσόπουλος 13, Ασημακόπουλος, Λεκάκης 2, Μίχαλος 22 (4), Κυρίτσης 2, Μαραγκίδης Ν. 21 (4), Κοκκορόγιαννης 16.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 15, Χουχούμης 7 (1), Παπαζούδης 2, Καμάρας 16, Ναούμης 9 (3), Προδρόμου 4, Κουμλέλης 2, Φλιάτης 2, Σκλήβας 12, Παπάς, Σταματογιάννης 8, Μπουτερλεβίτσιους 17 (5).