Η αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής στην Α2 κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη Μεσολογγίου για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας παρουσίασε πολλές συγκινήσεις όπως και όλος ο αγώνας και τελικά το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στην 3η και 4η περίοδο πήρε την πολύτιμη νίκη με σκορ 69-60.

Το παιχνίδι στο κλειστό «Αλεξάνδρα Δήμογλου» ήταν αμφίρροπο και μοιρασμένο στο μεγαλύτερο διάστημα του με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους και το σκορ να εναλλάσσατε διαρκώς. Ήταν μία αναμέτρηση με καλό ρυθμό και διάθεση και από τις δύο ομάδες να παίξουν καλό μπάσκετ για να φτάσουν στον στόχο τους,

Πολύ αμφίρροπο παιχνίδι

Το μόνο σίγουρο πάντως ήταν ότι όπως όλα τα παιχνίδια έτσι και αυτό κόντρα στην έμπειρη ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη, η νίκη ήταν μονόδρομος για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης η οποία όμως δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι μιας και οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 2’ του αγώνα προηγήθηκαν με 0-5. Η ομάδα της Καβάλας στην εξέλιξη της 1η περιόδου ανέβασαν τον ρυθμό τους, βρήκε τις λύσεις κυρίως στην επίθεση, μείωσε αρχικά το σκορ στο 6’ σε 11-13 και ένα λεπτό μετά μείωσε στον πόντο 14-15. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, στο 8’ το σκορ έγινε 16-18 και το 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε χωρίς καμία αλλαγή στο σκορ αφού οι προσπάθειες και των δύο ομάδων να πετύχουν κάποια καλάθια δεν βρήκαν στόχο. Η ομάδα της Καβάλας δεν μπήκε καλά ούτε στο 2ο δεκάλεπτο και ο Χαρίλαος Τρικούπης προηγήθηκε στο 12’ με 19-22. Το συγκρότημα του Μεσολογγίου που ήθελε τη νίκη για να μείνει στην 1η εξάδα της βαθμολογίας συνέχισε να βρίσκει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, λίγο πριν από τα μέσα του 2ου δεκάλεπτου το σκορ έγινε 22-26 αλλά στο 15΄η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους όταν το σκορ έγινε 24-26. Το παιχνίδι είχε ακόμη πολύ δρόμο μπροστά του, στο 17’ το σκορ έγινε 27-30 και το 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με την διαφορά να μηδενίζεται και το παιχνίδι να ξεκινάει από την αρχή αφού το σκορ έγινε 34-34. Στο 3ο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο με δυνατές μάχες κάτω και από τα δύο καλάθια, με την Ένωση και τον Χαρίλαο Τρικούπη να προσέχουν πιο πολύ τις άμυνες τους και στο 22’ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ με 36-42 ενώ στο 24’ το σκορ έγινε 42-44. Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει για την ομάδα τους η οποία πέρασε στην αντεπίθεση, στο 27’ πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-45 και το 3ο και πολύ καθοριστικό δεκάλεπτο έκλεισε με 52-46. Η ψυχολογία ήταν με τους γηπεδούχους οι οποίοι  ήθελαν πάση θυσία τη νίκη και στην αρχή του 4ου δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-48. Όμως οι παίκτες της Καβάλας βρήκαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση, έπαιξαν πολύ ψυχωμένα, στο 35’ το σκορ έγινε 63-52 και αφού απλούστευσαν τα πράγματα ακόμη περισσότερο στα τελευταία λεπτά τελικά η Ένωση πήρε την σπουδαία νίκη με σκορ 69-60.

Διαιτητές: Τζαφλέρης-Λόρτος-Τζίμα (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 16-18, 34-34, 52-46, 69-60

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε, Χουχούμης 16 (2), Παπαζούδης, Καμάρας 5 (1), Ναούμης 5 (1), Προδρόμου 9, Κουμλέλης 9 (1), Φλιάτης 14 (2), Σκλήβας 4, Παπάς 7 (1), Σταματογιάννης.

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 24, Παπαδιονυσίου 14 (1), Ντόβας 2, Αδαμόπουλος 2, Σταυρόπουλος 2, Χατζηκυριακίδης 2, Δεμερτζής 10 (1), Αντωνάκης 4, Γκάτζιος.

Ιωνικός Νίκαιας-Καβάλα

64 Responses to “Πολύτιμη αλλά δύσκολη νίκη της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης επί του Χαρίλαου Τρικούπη με 69-60”