Με τον Σίμας Μπουντερλεβίτσιους στην σύνθεση της η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας σε ένα πολύ καθοριστικό και κυρίως συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, με τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον κόντρα στον Ερμή Αγιάς γνώρισε την ήττα με 85-92 , για την 22η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 68-68.

Ήταν ένας ακόμη μεγάλος τελικός για το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις με την ομάδα της Καβάλας να αιφνιδιάζεται στην 1η περίοδο του αγώνα αλλά στη συνέχεια σιγά σιγά να βρίσκει τον καλό της εαυτό. Σε αντίθεση με το 1ο δεκάλεπτο στο οποίο η Ένωση πέτυχε μόλις 7 πόντους, στο 2ο δεκάλεπτο είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση σημειώνοντας 26 πόντους. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο χωρίς σημαντικές μεταβολές στο σκορ αλλά στην τελευταία περίοδο του κρίσιμου παιχνιδιού οι παίκτες της Ένωσης τα έδωσαν όλα, έπαιξαν με ψυχή και οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση εκεί που όπως αποδείχθηκε ο Ερμής Αγιάς είχε περισσότερες δυνάμεις και τελικά πήρε τη νίκη.

Ήταν ένα πολύ σπουδαίο παιχνίδι

Ομολογουμένως ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, αυτό μεταξύ της Ένωσης και του Ερμή Αγιά και το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο και στις 4 περιόδους. Στο 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο παραγωγικοί από την Ένωση και ήταν εκείνοι που αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 2’ προηγήθηκαν με 0-6, δείχνοντας από πολύ νωρίς «τα δόντια τους». Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας άμεσα σε 2-6 αλλά ο Ερμής Αγιάς που εύκολα έβρισκε λύσεις στο καλάθι της Ένωσης με την συμπλήρωση του 4’ προηγήθηκε με 2-10. Στα μισά του 1ου δεκάλεπτου η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων μεγάλωσε ακόμη περισσότερο μιας και το σκορ έγινε 3-13 με τους παίκτες της Ένωσης να «ψάχνονται» στο παρκέ. Ο Ερμής Αγιάς είχε μπει για τα καλά στη θέση του «οδηγού» στο παιχνίδι αλλά οι παίκτες της Ένωσης δεν ήταν διατεθειμένοι να «παραδώσουν εύκολα τα όπλα». Έτσι μείωσαν στο 7’ σε 7-15 και η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με 7-18. Το σκηνικό στην 2η περίοδο είχε κάποιες αλλαγές με τους παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη θέλοντας να αντιδράσουν, να μειώνουν αρχικά στο 12’ σε 14-21 και λίγο αργότερα σε 17-21. Οι φιλοξενούμενοι όμως στο 14’ ήταν μπροστά με 7 πόντους με αφού το σκορ έγινε 17-24 δείχνοντας να κρατάνε τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους αν και ήταν ακόμη πολύ νωρίς. Στα μισά του 2ου δεκάλεπτου το σκορ κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, 19-26 με τους γηπεδούχους να ψάχνουν να βρούνε κυρίως τις λύσεις που έπρεπε στην επίθεση. Όμως ο Ερμής Αγιάς που ήταν καλά διαβασμένος συνέχισε να παίζει καλύτερο και πιο ουσιαστικό μπάσκετ από την Ένωση η οποία στα επόμενα λεπτά αποδέχθηκε «σκληρό καρύδι» μειώνοντας αρκετά. Μείωσε αρχικά στο 18’ σε 23-29, στο 19’ η διαφορά των δύο ομάδων έπεσε στους δύο πόντους όταν το σκορ έγινε 31-33 ενώ η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με 33-36 και το παιχνίδι έδειχνε ότι ξεκινούσε από την αρχή. Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με εύστοχο σουτ 3 πόντων για τον αποφασισμένο Ερμή Αγιά που προηγήθηκε με 6 πόντους αλλά η διαφορά στο 23’ πήγε και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων όταν το σκορ έγινε 33-43. Η Ένωση προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν στα μισά του 3ου δεκάλεπτου μείωσε σε 37-46 με τους γηπεδούχους να μην θέλουν να το βάλουν κάτω. Αποτέλεσμα ήταν να μειώσουν ακόμη περισσότερο, αφού ήταν εύστοχοι σε καθοριστικά σουτ και μάλιστα στους 4 πόντους, στο 28’ όταν το σκορ έγινε 44-48, στο 29’ η διαφορά έπεσε στους 2 πόντους, με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ερμή Αγιάς να είναι πάλι μπροστά στο σκορ με 51-55 αλλά με την ομάδα της Καβάλας να είναι μέσα στο παιχνίδι και να είναι πολύ αποφασισμένη για να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο αναμένονταν να είναι συναρπαστικό και συγκλονιστικό όπως και ήταν τελικά. Στο 32’ η Ένωση μείωσε στους 3 πόντους με το σκορ να είναι 56-59 και το κλειστό της Καλαμίτσας να παίρνει ¨φωτιά». Όλα ήταν ανοιχτά αφού τίποτε δεν είχε κριθεί. Οι παίκτες και των δύο ομάδων έδειχναν αποφασισμένες να τα δώσουν όλα για τη νίκη με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τη διαφορά και να προηγούνται στο 34’ με 58-62. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του είχε μία άγρια ομορφιά με την Ένωση να μειώνει στον πόντο στα μισά της 4ης περιόδου όταν το σκορ έγινε 60-61 και ένα λεπτό μετά ήρθε η απόλυτη ισορροπία στο σκορ με την ισοπαλία 63-63. Στο 37’ η Ένωση πέρασε για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά όταν προηγήθηκε 65-64, οι καρδιές πήγαν να σπάσουν και το φινάλε αναμένονταν δραματικό. Στο 38’ το σκορ έγινε 67-64 αλλά ένα λεπτό πριν να τελειώσει το συγκλονιστικό παιχνίδι είχαμε μία ακόμη ισοπαλία όταν το σκορ έγινε 68-68. Απέμενε μόλις ένα λεπτό και τίποτε ακόμη δεν είχε κριθεί. Η Ένωση ήθελε πάση θυσία τη νίκη αλλά η κανονική του διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλη (68-68) και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην 5λεπτη παράταση. Μία παράταση στην οποία οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες επιλογές από την Ένωση και οι οποίοι τελικά πήραν τη νίκη με σκορ 85-92.

Διαιτητές: Παφίλης-Τζιοπάνος Ν.-Σιμητόπουλος (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 7-18, 33-36, 51-55, 68-68, πρτ. 85-92

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 4, Χουχούμης 4, Καμάρας 7, Ναούμης 4, Προδρόμου 23, Κουμλέλης 4, Φλιάτης 3, Σκλήβας 9, Παπάς 20 (2), Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίτσιους 5 (1).

Ερμής Αγ. (Λίβανος): Τσιαμπαλής 17 (3), Μηλιώνης, Τσιλούλης 23 (4), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 3 (1), Κόμματος 8 (1), Νταλός, Τριανταφύλλου 17 (3), Λάππας 4, Βρέττας 2, Τσούμας, Λόλας 12.