Στο πλαίσιο  της 19ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας η Ένωση Καλαθοσφαίρισης στο κλειστό του Αγίου Παύλου, κόντρα στην Ευρώπη Πευκοχωρίου υποχρεώθηκε σε μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα με 76-66 και παρέμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, όσο είχε δυνάμεις πάλεψε το παιχνίδι αλλά στην 3η και 4η περίοδο η ομάδα των Πεύκων που ήταν καλύτερη και είχε περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση πήρε δίκαια τη νίκη με μία διαφορά 10 πόντων.

Δεν άντεξε η Ένωση

Κόντρα στην ομάδα των Πεύκων το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη αναζητούσε το «φιλί της ζωής», αναζητούσε μία εκτός έδρας νίκη, ωστόσο με την έναρξης της 1ης περιόδου και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και 3’ το σκορ ήταν ισόπαλο με 5-5.Το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων με ένα σερί 2-7 στο 5ο λεπτό έφερε την Ένωση μπροστά με 7-12 με τους παίκτες της να παίζουν πολύ ψυχωμένα και να προηγούνται στο 8’ με 13-18 ενώ το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες αφού το σκορ ήταν 21-21. Στην 2η περίοδο η Ένωση έπρεπε περισσότερο να ανεβάσει τους ρυθμούς της και να βρει λύσεις στην άμυνα αλλά και στην επίθεση της. Πάντως στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο 13’ είχαμε μία ακόμη ισοπαλία 25-25 με την ομάδα των Πεύκων στην συνέχεια να είναι πιο δημιουργική και περισσότερο εύστοχη, να προηγείται στο 14’ με 28-25 ενώ στα μισά του 2ου δεκάλεπτου το σκορ ήταν 31-27. Η Ένωση έπαιζε ψυχωμένα όσο μπορούσε, το πάλευε με όλες τις δυνάμεις των παικτών της και η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 39-33 με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα. Στο 3ο και πολύ καθοριστικό 3ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες της Ένωσης έπρεπε να αντέξουν στην πίεση της ομάδων των Πεύκων αλλά και στην κούραση των παικτών του Ανδρέα Καραπιπερίδη. Δυστυχώς όμως δεν συνέβη ούτε το ένα ούτε το άλλο. Οι παίκτες του Πευκοχωρίου στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκάλεπτου μπήκαν πολύ δυνατά και με ένα σερί 5-0 ανέβασαν τη διαφορά τους με την ομάδα της Καβάλας στους 12 πόντους αφού το σκορ έγινε 45-33. Η Ένωση «πιάστηκε στον ύπνο» οι παίκτες της όσο και αν ήθελαν δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό της ομάδας των Πεύκων και στα μισά της 3ης περιόδου το σκορ έγινε 53-38. Η διαφορά των 15 πόντων μεταξύ των δύο ομάδων όπως όλα έδειχναν κατά κάποιο τρόπο όριζε την τύχη του αγώνα και προδίκαζε μία ακόμη ήττα για το συγκρότημα της Ένωσης, αν δεν άλλαζαν κάποια πράγματα, που προσπάθησε να αντιδράσει κάπως. Στο 28’ το σκορ έγινε 57-46 και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με κάποιες σοβαρές μεταβολές αφού η ομάδα της Καβάλας ανέβασε την απόδοση της, ήταν εύστοχη σε καθοριστικά σουτ και μείωσε το σκορ σε 59-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του κρίσιμου παιχνιδιού Ευρώπη και Ένωση μπήκαν πολύ συντηρητικά στο παρκέ. Στο 32’ η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα, το σκορ ήταν 60-54 αλλά με 4 πόντους συνεχόμενους από τους γηπεδούχους, η διαφορά και πάλι πήγε στους 10 πόντους αφού στο 34’ το σκορ έγινε 64-54. Όλα έδειχνα να έχουν κριθεί, η Ευρώπη Πευκοχωρίου ήταν πολύ κοντά σε μία ακόμη νίκη, το σκορ στο 36’ το σκορ έγινε 66-54 και ένα λεπτό μετά η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη έδειχναν ότι δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, η ομάδα των Πεύκων είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη, στο 38’ το σκορ έγινε 72-61 και τελικά το συγκρότημα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας υποχρεώθηκε σε μία ακόμη ήττα, αυτήν την φορά από την Ευρώπη Πευκοχωρίου με σκορ 76-66.

Διαιτητές: Παφίλης-Παγώνης-Κοϊμτζόγλου (Μήτσιου)
    Δεκάλεπτα: 21-21, 39-33, 59-53, 76-66
    Ευρώπη Π. (Μελετιάδης): Τσούκας 3 (1), Τζουβάρας 2, Ακεψιμαΐδης 5 (1), Ελευθεριάδης 19 (1), Βελισσαρίου 1, Κιτσούλης 18 (1), Καμπουρίδης 3, Γκατζιάς 11 (2), Μανούσος 14.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Χουχούμης 14, Παπαζούδης 6 (2), Καμάρας 9 (1), Ναούμης 9 (3), Προδρόμου 5, Κουμλέλης 6 (1), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 2, Σκλήβας 3, Παπάς 3, Σταματογιάννης 9 (1).