Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε για την 15η αγωνιστική το ντέρμπι με το Αγρίνιο το Ανατόλια και έκανε το πλέον κομβικό βήμα για την άνοδο στην κατηγορία. Μεγάλη νίκη για την Ελευθερούπολη κόντρα στο Φίλιππο Βέροιας. Ανάσα ζωής για Φάρσαλα και Ικάρους Σερρών.

Το πλέον κομβικό βήμα για την άνοδο στην Α2 πραγματοποίησε το Ανατόλια, το οποίο επικράτησε του Αγρινίου με 87-72 και έκλεισε τον α’ γύρο με μόλις μία ήττα και όντας το φαβορί για το μαγικό χαρτάκι της ανόδου. Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για την Ελευθερούπολη επί του Φιλίππου Βέροιας. Πολύ σημαντικές εκτός έδρας ήττες για Φάρσαλα και Γέφυρα κόντρα σε Ερμή Λαγκαδά και ΧΑΝΘ αντίστοιχα.

Έκανε το βήμα για την Α2

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για το Ανατόλια, το οποίο επικράτησε του Αγρινίου με 87-72. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του και ευτύχησαν να πραγματοποιήσουν ονειρικό γ’ δεκάλεπτο, όταν και δημιούργησαν μία διαφορά 30 πόντων (66-36) με τα αγαπημένα τους τρίποντα, με το Αγρίνιο να προσπαθεί να μειώσει στο τέλος και το παιχνίδι να κλείνει σε διαφορά 15 πόντων. Εξαιρετικός ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Καραποστόλου, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους με 6 τρίποντα.

Μόνη στην 3η θέσηη Ελευθερούπολη

Στην 3η θέση της βαθμολογίας και μόνη πλέον βρίσκεται η Ελευθερούπολη, η οποία επιβλήθηκε του Φιλίππου Βέροιας με 80-58. Το παιχνίδι είχε αρκετό ενδιαφέρον με τους γηπεδούχους να  βρίσκονται πίσω στο σκορ και τον Φίλιππο να δείχνει ότι μπορεί να ελέγξει τον αγώνα. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και στο β’ ημίχρονο έδειξαν τις δυνατότητες τους, δημιουργώντας διαφορά 16 πόντων στο τέλος της γ’ περιόδου. Στο τέλος το παιχνίδι μετετράπη σε παράσταση για ένα ρόλο με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη μεγάλη νίκη.

Έδειξαν ότι μπορούν τα Φάρσαλα

Το αποτέλεσμα της βραδιάς ανήκει ενδεχομένως στα Φάρσαλα, τα οποία επικράτησαν του Ερμή Λαγκαδά με 71-58. Οι Θεσσαλοί έψαχναν ένα αποτέλεσμα πρωτίστως για βαθμολογικούς λόγους γιατί βρίσκονταν στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά ήθελαν και το αποτέλεσμα για να πάρουν ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Οι Θεσσαλοί βρέθηκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ερμή να μη μπορεί για πρώτη φορά να επιβάλει το ρυθμό του

Μπαμ της Γέφυρας στη ΧΑΝΘ

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Γέφυρα, η οποία επικράτησε στο φινάλε της ΧΑΝΘ με 67-65 και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η ΧΑΝΘ είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως το επιμέρους 20-11 στο τελευταίο δεκάλεπτο υπέρ της Γέφυρας. και το καλάθι του Ζιάκα στο φινάλε της αναμέτρησης.

Ανάσα για τους Ικάρους

Το αρνητικό σερί σταμάτησαν οι Ίκαροι Σερρών, οι οποίοι επιβλήθηκαν του Φαίακα Κέρκυρας με 72-58 και πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι είχαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα τον έλεγχο και έδειχναν ότι μπορούν να φτάσουν στη νίκη.

Βρίσκει ρυθμό η Χαλκηδόνα

Τη νίκη με 66-58 πανηγύρισε η Χαλκηδόνα επί των Μαχητών-Πειραματικού και παρέμειναν σε τροχιά παραμονής, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονται στα τελευταία παιχνίδια να φτάσουν στη νίκη.