Στο κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού, στο πρώτο παιχνίδι της για το 2019 η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας γνώρισε πολύ φυσιολογικά την ήττα από τον Αμύντα με σκορ 68-46 που σαφώς ήταν ανώτερος σε όλο τον αγώνα για την 12η αγωνιστική της Α2 κατηγορία.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη ξεκίνησε αλλά και τελείωσε την αναμέτρηση με πολύ άσχημα το παιχνίδι και ενδεικτικό είναι το ότι στην 1η περίοδο σημείωσε μόλις 7 πόντους ενώ στην 4η περίοδο του αγώνα πέτυχε μόλις 12 πόντους .Ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά πολλές από τις αδυναμίες τους, έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και πάλεψαν όσο μπορούσαν το παιχνίδι παρά τα αγωνιστικά προβλήματα λόγω απουσιών που αντιμετώπισε ο προπονητής της ομάδας της Καβάλας, Ανδρέας Καραπιπερίδης. Τελικά η Ένωση υποχρεώθηκε σε μία ακόμη ήττα, αυτήν την φορά από μία ανώτερη ομάδα με λύσεις περισσότερες, όπως είναι ο Αμύντας Δάφνης Υμηττού.

Τραγική στην 1ο περίοδο

Οι παίκτες του Αμύντα από την αρχή του παιχνιδιού επέβαλαν το ρυθμό τους βρίσκοντας πολύ χαλαρή την άμυνα της Καβάλας στην πρώτη περίοδο και με την συμπλήρωση του 6’ πήραν μία διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων αφού προηγήθηκαν με 15-5. Ο Αμύντας από την αρχή ήθελε να δείξει «τα δόντια του» στο κλειστό γυμναστήριο του Υμηττού κόντρα στην ομάδα της Καβάλας παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και από ένα σημείο και μετά τα κατάφερε με την καλή άμυνα που έπαιξε και τις λύσεις που είχε στην επίθεση. Στο 7΄προηγηθηκε με 16-7 και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων η διαφορά δεν έπεσε και η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στα ίδια ακριβώς επίπεδα. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι σε αντίθεση με την Ένωση η οποία με βάση την εικόνα και τους αριθμούς της 1ης περιόδου έδειξε να είναι ταλαιπωρημένοι και επηρεασμένη από το ταξίδι της στην Αθήνα αλλά και από τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετώπισε ο Ανδρέας Καραπιπερίδης.. Στο 12’ το σκορ έγινε 22-10 με την ομάδα της Καβάλας να προσπαθεί να βελτιώσει τις αδυναμίες της. Μία προσπάθεια η οποία προς το παρόν δεν έφερε κάποιο θετικό αποτέλεσμα και αυτό διότι έπεσε επάνω στην ανωτερότητα των γηπεδούχων οι οποίοι λίγο πριν από τα μισά της 2ης περιόδου προηγήθηκαν με 28-10. Η κατάσταση έδειχνε να είναι μη αναστρέψιμη με τους παίκτες του Αμύντα να κάνουν ότι θέλουν κάτω από τα δύο καλάθια μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Στην εξέλιξη του παιχνιδιού η Ένωση και μετά τα μισά του 2ου δεκάλεπτου άρχισε να «ξυπνάει» σιγά σιγά και να φτάνει στα εύκολα καλάθια εκμεταλλευόμενη ταυτόχρονα και κάποια κενά στην άμυνα του Αμύντα. Έτσι στο 17’ το σκορ έγινε 32-22 και το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Δάφνης να είναι μπροστά με 35-24 αλλά με την Ένωση που ανέβασε την απόδοση της, να δείχνει να είναι έτοιμη να ξαναχτυπήσει το παιχνίδι. Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μείωσε ακόμη περισσότερο και άρχισε να πλησιάζει αισθητά στο σκορ τον Αμύντα. Έτσι στο 23’ μείωσε στους 7 πόντους, 37-30 και σε εκείνο το χρονικό σημείο άρχισαν οι παίκτες του να το πιστεύουν. Όμως στο 27’ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες πήγε ξανά στους 10 πόνους με τον Αμύντα να προηγείται με 41-31 αλλά με την ομάδα της Καβάλας να προσπαθεί να είναι κοντά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου προέκυψαν κάποιες αλλαγές στο σκηνικό του παιχνιδιού και στην απόδοση των δύο ομάδων  και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 51-34, με τους γηπεδούχους να βάζουν τις βάσεις για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης. Το τελευταίο δεκάλεπτο  του παιχνιδιού μάλλον είχε τυπική διαδικασία με την ομάδα του Αμύντα να έχει τον πρώτο και τελευταίο λόγο για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Με πολύ καλή τακτική και με πολλές λύσεις στην επίθεση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στον 34’ με 58-34 και όλα είχαν κριθεί. Σε ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη «πλήρωσε» τις αδυναμίες που έδειξε με πολλά κενά στον αμυντικό τομέα αλλά και τις απουσίες της και τελικά πολύ φυσιολογικά έχασε στο κλειστό γυμναστήριο του Υμηττού από τον Αμύντα με σκορ 68-46.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Κυριακόπουλος-Κωνσταντινίδου (Δούκας)
    Δεκάλεπτα: 19-7, 35-24, 51-34, 68-46
    Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 9, Τοπάλι 10 (1), Διαμαντόπουλος 8 (1), Καλδής, Βαρδιάνος 14 (4), Κερασοβίτης 8 (2), Κουκουνιάς 9, Σιούντρης, Μπάρμπας 3 (1), Γκαβανόπουλος 3 (1), Κάπρης, Μέλιος 4.
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 14 (1), Χουχούμης 15 (3), Παπαζούδης, Ναούμης, Προδρόμου 5, Κουμλέλης 8, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης, Σκλήβας, Παπάς 4, Σταματογιάννης.