Άνετη νίκη της Ένωσης επί του Εθνικού με 90-62 και μεγαλύτερες ελπίδες παραμονής στην Α2Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο καθοριστικό παιχνίδι με τον Εθνικό στο κλειστό της Καλαμίσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» πήρε αυτό που ήθελε σχετικά εύκολα και στην αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Α2 έφτασε στη νίκη που τόσο πολύ ήθελε με σκορ 90-62.

Μία νίκη δίκαιη, χαρακτηριστικά άνετη στον καταδικασμένο πλέον Εθνικό που είχε πολλές αδυναμίες και η οποία δίνει τη δυνατότητα στο συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να δει με ακόμη περισσότερο μάτι την υπόθεση της παραμονής στην Α2.

Νίκη με πολλά οφέλη

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση όλο σχεδόν το παιχνίδι και με την πολυφωνία που έδειξε στην επίθεση σε συνάρτηση με την πολύ καλή άμυνα όποτε χρειάστηκε έφτασε πολύ δίκαια στην επικράτηση. Για την ομάδα της Καβάλας η νίκη σε βάρος του Εθνικού είναι μία νίκη με πολλά οφέλη και πολλές προεκτάσεις. Μία νίκη
    «βάλσαμο» σε ένα πολύ κρίσιμο και καθοριστικό χρονικό σημείο του πρωταθλήματος της Α2 και πλέον η Ένωση έχει ακόμη περισσότερους λόγους για να αισιοδοξεί για την παραμονή της.

Ανώτερη και στις 4 περιόδους

Η πολύ καλή άμυνα ήταν η αρχή και το τέλος της νίκης για την Ένωση και αυτό φάνηκε από την 1η περίοδο. Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη δέχθηκε μόλις δέκα (10) πόντους ενώ στην επίθεση τα πράγματα πήγαν ακόμη καλύτερα με αποτέλεσμα η ομάδα της Καβάλας να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-10. Και ενώ οι βάσεις της νίκης μπήκαν, στο 2ο δεκάλεπτο ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει. Κατά διαστήματα έπαιξε καλό μπάσκετ, πίεσε την ομάδα της Καβάλας, αλλά με το τέλος της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά ασφαλείας που έπρεπε μιας και η διαφορά με την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου δεν έπεσε κάτω από τους δέκα (10) πόντους 41-31. Στην 3η περίοδο η Ένωση έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ. Οι 23 πόντοι που σημείωσαν οι παίκτες της δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Εθνικό ο οποίος προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Τελικά το3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 64-45. Όλα είχαν κριθεί και η τελευταία περίοδος είχε τυπικό χαρακτήρα. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη στο 4ο δεκάλεπτο συνέχισαν να είναι καλύτεροι, είχαν ρυθμό και πιο καθαρό μυαλό, τα ποσοστά ευστοχίας ήταν εξαιρετικά και τελικά η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας νίκησε πέρα για πέρα άνετα τον Εθνικό με 90-62.

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Τζιοπάνος Ν.-Ελευθεριάδης (Μπρίγκος)
    Δεκάλεπτα: 25-10, 41-31, 64-45, 90-62
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 4, Χουχούμης 8 (2), Παπαζούδης, Ναούμης 11 (1), Προδρόμου 15 (2), Τυρεκίδης, Κουμλέλης 14, Πιεβάλιτσα 5 (1), Φλιάτης 5, Σκλήβας 12, Παπάς 6 (2), Σταματογιάννης 10 (1).
    Εθνικός (Μανδραγός): Κωτσόπουλος 5, Περδικάρης 9, Ασημακόπουλος 3, Σκιαθίτης, Λεκάκης 3, Τζίμης 11 (1), Μαραγκίδης Ν. 10, Κυρίτσης, Μαραγκίδης Αν., Στανόγεβιτς 18, Κοκκορόγιανης, Χουγκάζ 3.