Μετά από ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι για γερά νεύρα η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έχασε μέσα στο Μεσολόγγι από τον Χαρίλαο Τρικούπη με σκορ 91-81 για την 5η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας.

Το παιχνίδι είχε πάθος και δύναμη με την ομάδα της Καβάλας να ανατρέπει την διαφορά των 15 πόντων στην 2η περίοδο και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Είχε πάθος αυτοπεποίθηση, οι παίκτες της είχαν ψυχή αλλά στο τέλος λύγισαν στην δύσκολη έδρα του Μεσολογγίου, γνωρίζοντας την ήττα με 91-81. Παράλληλα να αναφέρουμε  ότι δεν αγωνίστηκε αφού δεν εκδόθηκε το δελτίο του, το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα Γάλλος καλαθοσφαιριστής σέντερ φορ Ματ Γκαμπερόνι.

Το πάλεψε μέχρι το τέλος

Στην αναμέτρηση στο κλειστό του Μεσολογγίου οι δύο ομάδες στην 1η περίοδο έπαιξαν με απελευθερωμένες άμυνες και πολλά ελεύθερα και εύστοχα σουτ με την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να θέλει να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο της και στο 2’ προηγήθηκε με 4-5 αλλά η αντίδραση από τον Χαρίλαο Τρικούπη ήταν άμεση και αποτελεσματική. Μάλιστα στο με την συμπλήρωση του 6’ οι γηπεδούχοι «έχτισαν» μία διαφορά 6 πόντων αφού προηγήθηκαν με 15-10. Στο 8’  της 1ης περιόδου η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, το σκορ έγινε 20-14 και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Χαρίλαο Τρικούπη να προηγείται με 27-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά, είχαν ευστοχία στα ελευθέρα σουτ και οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο 12’ να είναι μπροστά με 31-25. Από την πλευρά της η ομάδα της Καβάλας έδειξε αποφασισμένη να τα «χτυπήσει» το παιχνίδι αλλά το συγκρότημα του Μεσολογγίου ήταν αυτό που είχε τις περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Ο Χαρίλαος Τρικούπης συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ και στο 13’ η διαφορά πήγε στους 11 πόντους με το σκορ να είναι 36-25. Ο Ανδρέας Καραπιπερίδης αναζητούσε λύσεις από τον πάγκο αλλά αυτές δεν έρχονταν. Στα μέσα της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 13πόντους διαφορά όταν το σκορ έγινε 43-30 με τους παίκτες της Καβάλας να δείχνουν να μην μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα. Τα αμυντικά κενά ήταν πολλά στο 16’ το σκορ έγινε 45-30 και οι γηπεδούχοι έκαναν σχεδόν ότι ήθελαν στο παρκέ του κλειστού του Μεσολογγίου. Ο Χαρίλαος Τρικούπης είχε μία πολύ δυνατή έδρα, μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο το εκμεταλλεύονταν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και οι παίκτες του ήθελαν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη από το 2ο δεκάλεπτο αλλά οι παίκτες της ομάδας είχαν διαφορετική άποψη. Στο 18’ η διαφορά έπεσε κάπως με την Ένωση που πέρασε στην αντεπίθεση να μειώνει με 47-36 και το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να πέφτει στους 7 πόντους και το σκορ να είναι 50-43. Στα τελευταία 3 λεπτά του 2ου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση, περιόρισαν τα λάθη τους και αφού κατέβασαν τη διαφορά στο -7 από το -15, είχαν κάθε λόγο για να αισιοδοξούν στα επόμενα δύο δεκάλεπτα του αγώνα που σίγουρα αναμένονταν με μεγάλο ενδιαφέρον. Όπως και έγινε τελικά. Στα πρώτα δύο λεπτά του 3ου δεκάλεπτου η Ένωση συνέχισε να είναι ζωντανή και πολύ δυνατή και ξαναμπήκε στο παιχνίδι αφού μείωσε τον Χαρίλαο Τρικούπη στο καλάθι. Το σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο έγινε 52-50 και το παιχνίδι άρχιζε από την αρχή. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, οι μάχες κάτω και από τα δύο καλάθια ήταν μεγάλες και ο αγώνας άρχισε να γίνετε δραματικός. Στο 24’ το σκορ έγινε 57-56 και στο 28’ δεν άλλαξαν πολλά πράγματα αφού ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν μπροστά με 2 πόντους μόνο και το σκορ ήταν 65-63. Το παιχνίδι εξελίσσονταν σε ένα μεγάλο ντέρμπι και οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη έδειχναν ότι μπορούν να αντέξουν στην πίεση των γηπεδούχων. Ήταν πραγματικοί μαχητές, πάλευαν κάθε φάση και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μεσολογγίου να είναι 5 πόντους μπροστά, δηλαδή 69-64. Η 4η περίοδος θα είναι ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι και αυτί διότι όλα ήταν ρευστά. Το σκηνικό δεν άλλαξε γιατί οι γηπεδούχοι είχαν μία σταθερότητα όταν στο 33’ το σκορ έγινε 73-66 αλλά η διαφορά έπεσε και πάλι αφού η Ένωση είχε ψυχή και μείωσε στο 35’ σε 75-72. Η αγωνία είχε χτυπήσει κόκκινο, εκεί που έφτασαν τα πράγματα η Ένωση μπορούσε να πάρει τι νίκη και στο 36’ το σκορ έγινε 78-76. Απέμεναν μόλις 4 λεπτά η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη έδειξε ότι μπορούσε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Αυτό το απέδειξε με την παληκαριά που είχαν οι παίκτες τους όταν στο 39’ το σκορ έγινε 81-81. Οι καρδιές κόντευαν να σπάσουν και με ένα σουτ εύστοχο 3 πόντων ο Χαρίλαος Τρικούπης που έπαιρνε δύναμη από την εξέδρα πέρασε μπροστά με 84-81. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν περισσότερο καθαρό μυαλό και προηγήθηκαν με 87-81, βάζοντας τις βάσεις για την πολυπόθητη νίκη. Οι παίκτες της Ένωσης έδωσαν τα πάντα, προσπάθησαν και έφεραν τα πάνω κάτω αλλά μέχρι εκεί. Στο τέλος έμειναν με την απογοήτευση αφού παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν δεν κατάφεραν στο τέλος να πάρουν απολύτως τίποτε αφού έχασαν το παιχνίδι με σκορ 91-81.

Διαιτητές: Βαρδάλος-Αναστόπουλος-Δαρλαμήτσος (Πατσαντζόπουλος)
    Δεκάλεπτα: 27-22, 50-43, 69-64, 91-81
    Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Τζόρτζεβιτς 18, Παπαδιονυσίου 15 (1), Ντόβας 8 (2), Αδαμόπουλος 4, Σταυρόπουλος 6, Χατζηκυριακίδης 6 (2), Ξηρός, Δεμερτζής, Αντωνάκης 11 (1), Πολίτης 23 (5).
    Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 15 (1), Χουχούμης, Καμάρας 19 (3), Ναούμης 14 (2), Προδρόμου 4, Κουμλέλης 6, Πιεβάλιτσα 6 (2), Φλιάτης 5 (1), Σκλήβας 12, Παπάς.