Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με συγκλονιστικό φινάλε και με μεγάλο βαθμό δυσκολίας για τους γηπεδούχους, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης κόντρα στην Ευρώπη Πευκοχωρίου δεν τα κατάφερε και έχασε στο κλειστό «ΑλεξάνδραΔήμογλου» με 68-70.

Ήταν ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και κυρίως είχε πολλές συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στη νίκη παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ με εναλλαγές στο σκορ. Το σίγουρο είναι ότι οι καβαλιώτες φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό της Καλαμίτσας καρδιοχτύπησαν από το δραματικό φινάλε της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν δύσκολα τη νίκη. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη προσπάθησε, οι παίκτες της είχαν καλά διαστήματα αλλά η απογοήτευση μετά την ήττα σίγουρα είναι απόλυτα δικαιολογημένη.

Δραματικό ήταν το φινάλε

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την ομάδα της Ένωσης αφού οι γηπεδούχοι στο 5’ προηγήθηκαν με 6-9 και έδειξαν ότι θα αποτελούσαν «σκληρό καρύδι». Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στα επόμενα λεπτά με την Ευρώπη Πευκοχωρίου να έχει περισσότερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση και στο 8’ το σκορ έγινε 8-17. Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη έψαχνε την αντίδραση η οποία όμως δεν ήρθε στα επόμενα λεπτά με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με 12-20. Στο 2ο δεκάλεπτο άλλαξαν πολλά μετά τις εντολές που έδωσε ο Ανδρέας Καραπιπερίδης στους παίκτες του. Έτσι στην 2η περίοδο οι φίλαθλοι είδαν στο παρκέ του «Αλεξάνδρα Δήμογλου» μία άλλη ομάδα, με την Ένωση στην κυριολεξία να κυριαρχεί κάτω και από τα δύο καλάθια. Σε αμυντικό επίπεδο οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ καλή άμυνα περιόρισαν τις επιθετικές πρωτοβουλίες της Ευρώπης Πευκοχωρίου ενώ τα καλά ποσοστά στην επίθεση έφερα το ποθητό αποτέλεσμα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Καβάλας στο 15’ του αγώνα να καταφέρει την ανατροπή και να περάσει μπροστά στο σκορ με 26-25. Η παίκτες της Ένωσης συνέχισαν και στα λεπτά που ακολούθηασαν να παίζουν καλό μπάσκετ, είχαν πάρει τον αέρα από τον αντίπαλο τους, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα τους και η 2η περίοδος με την ολοκλήρωση της βρήκε το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη να προηγείται με 37-31, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης. Οι βάσεις είχαν μπει και στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ. Είχε καλή άμυνα και με καλύτερες λύσεις στην επίθεση από την ομάδα της Ευρώπης Πευκοχωρίου ολοκλήρωσε την 3ο περίοδο συνεχίζοντας να είναι μπροστά στο σκορ με 55-48. Οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη είχαν βάλει «το νερό στο αυλάκι» και απέμεναν 10 ακόμη λεπτά να πάρουν τη νίκη που τόσο πολύ ήθελε η Ένωση. Όμως η 4η περίοδο από τα πρώτα της λεπτά οδηγούσε στο συμπέρασμα ότι το παιχνίδι θα είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, εκμεταλλευτήκαν κάποιες αδυναμίες που παρουσίασε η Ένωση στην άμυνα και στο 36’ τις δύο ομάδες χώριζε μόλις ένα καλάθι αφού το σκορ έγινε 60-58. Με δύο εύστοχα καλάθια μέσα σε ένα λεπτό οι Ευρώπη Πευκοχωρίου πέρασε μπροστά με 60-62 και όλα έδειχναν ένα φινάλε δραματικό σε ένα παιχνίδι για πολύ γερά νεύρα. Η Ένωση χρειάζονταν σε εκείνο το χρονικό σημείο ηρεμία και πολύ καθαρό μυαλό αλλά η Δόξα Πευκοχωρίου είχε περισσότερες λύσεις στην άμυνα και στην επίθεση. Ένα λεπτό πριν το τέλος οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και στο 39’ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 3 πόντους αφού το σκορ έγινε στο 39’, 65-68. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά και τελικά η Ευρώπη Πευκοχωρίου που παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμη πήρε τελικά δύσκολα τη νίκη με 68-70.

Διαιτητές: Λόρτος-Τζιοπάνος Ν.-Τσιρτσιμάλης (Μπρίγκος)
    Δεκάλεπτα: 12-20, 37-31, 55-48, 68-70
    Καβάλα (Καραπιπέρης): Ερεβμπενάζιε 10, Μίτροβιτς 7, Παπαζούδης, Καμάρας 10, Ναούμης 5 (1), Προδρόμου 21 (2), Κουμλέλης 2, Φλιάτης 5 (1), Σκλήβας, Παπάς 8 (2), Σταματογιάννης.
    Ευρώπη Π. (Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τζουβάρας 8, Ακεψιμαΐδης 6 (2), Ελευθεριάδης 10 (1), Βελισσαρίου 3 (1), Σαββίδης 2, Κιτσούλης 11, Καμπουρίδης, Γκατζιάς, Μανούσος 30.