Με αντίπαλο τον Ερμή Λαγκαδά, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας δεν αντιμετώπισε προβλήματα και δίκαια έφτασε στη νίκη με (86-57), στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου», για την 29η και προτελευταία αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Μία νίκη η οποία κράτησε ζωντανή την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, στο κυνήγι της ανόδου στην Α2 κατηγορία και η οποία θα παίξει το δικό της ρόλο στον ψυχολογικό τομέα στο παιχνίδι-τελικό που ακολουθεί μέσα στις Σέρρες στην αυλαία του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα της Ένωσης με τον κόσμο στον πλευρό της κόντρα στον Λαγκαδά, από την αρχή του αγώνα προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της αλλά στο 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και αυτό ολοκληρώθηκε με 24-20. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Ένωσης ανέβασαν την απόδοση τους, βρήκαν τον καλό τους εαυτό, έφταναν πιο εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, είχαν καθαρό μυαλό και το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να μεγαλώνει και το σκορ να είναι 44-31. Τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν το δρόμο τους και η Ένωση στην 3η περίοδο συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ. Η ανωτερότητα της ήταν χαρακτηριστική, κατά διαστήματα η Ένωση έκανε επίδειξη δύναμης, οι επιλογές που είχε ήταν περισσότερες με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο και το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 69-48.Στην 4η περίοδο το πάρτι των παικτών της ομάδας της Καβάλας συνεχίστηκε, οι παίκτες της ήταν εντυπωσιακή και στο τέλος οι καβαλιώτες φίλαθλοι πανηγύρισαν μία πολύ επιβλητική νίκη με σκορ 86-57.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-31, 69-48, 86-57.

Ένωση Καλαθοσφαίρισης: Ετινόσα 13, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 14, Καπινιάρης 8, Τάγαρης 4, Μπανάσας, Αθανασιάδης 6, Κουμλέλης 17, Καραθανάσης 2, Χονδρόπουλος 12, Παππάς 10.

Ερμής Λαγκαδά: Μήνου, Αμπατζάς 10, Δημητράκας 5, Ελευθεριάδης 7, Τοπουζίδης 3, Μαρούσιτς 10, Παρίτσης 3, Χριστοδούλου 4, Αβοκάτος 2, Γκάμουρας 10, Νότης, Κοτσάνος 3.