Στην έδρα του ο ΓΣ Ελευθερούπολης τα βρήκε σκούρα κόντρα στη ΧΑΝΘ, η οποία παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστική, με τους γηπεδούχους ωστόσο να καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη με σκορ 82-75, στον έξτρα χρόνο της παράτασης, ενώ παράλληλα αύξησαν το ρεκόρ τους στο 7-1 παραμένοντας μόνοι πρώτοι στη κορυφή μετά το στραβοπάτημα της ΜΕΝΤ.

Οι δύο ομάδες έμοιαζαν να έχουν βρει η μία τα κουμπιά της άλλης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς, με το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα να είναι το73-73. Ο έξτρα χρόνος της παράτασης έδωσε την ευκαιρία στην Ελευθερούπολη να πατήσει γκάζι και να πάρει έστω και δύσκολα τη νίκη με σκορ 82-75.

Δεκάλεπτα 18-17 , 37-35, 59-59, 73-73(κ.α.), 82-75

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Εκιζόγλου

Ελευθερούπολη (Λογοθέτης ): Στυλίδης 26 (2), Γαϊτανίδης, Mασάδης 5 , Θεοδωράκος 4, Aπαζίδης 5 (1), Mανάκας 4, Iωάννου 16 (4), Bοϊβατόπουλος 16.

X
    ANΘ (Παπαβασιλείου): Παπαζούδης, Bλαγκόγιας 2, Aκεψιμαϊδης 18 (4), Eλευθεριάδης 8, Zιάκας 16 (2), Θωμαϊδης 6, Πέτροβιτς 17 (2), Zαμπάκης 8 (2), Kωστίκας.

Η ΜΕΝΤ δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα του Μαντουλίδη, με του φιλοξενούμενους να χάνουν το παιχνίδι (72-70) και παράλληλα τη πρωτιά, με την ομάδα της Ελευθερούπολης να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το αρνητικό αποτέλεσμα της μέχρι πρότινος συγκατοίκου της στη πρώτη θέση. Η ομάδα του Μαντουλίδη η οποία κατάφερε να πάρει τη δεύτερη φετινή της νίκη, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να έχει το προβάδισμα έστω και αν η αντίπαλος της βρισκόταν κοντά στο σκορ, ενώ στο τέλος και ενώ η μπάλα έκαιγε δεν επέτρεψαν ούτε λεπτό στη ΜΕΝΤ να κάνει το παιχνίδι της.

Στην έδρα της η ΑΕ Κομοτηνής κατάφερε να πάρει μία εύκολη νίκη κόντρα στον Κένταυρο Καλλικράτειας με σκορ 58-47, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στη προτελευταία θέση του πρωταθλήματος, έχοντας μόλις μία νίκη, ενώ οι γηπεδούχοι από την άλλη πέτυχαν τη τρίτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Το παιχνίδι στις δύο πρώτες περιόδους έμοιαζε με πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ η μία με την άλλη, ενώ υπήρχαν συχνές εναλλαγές στο προβάδισμα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν με άλλον αέρα στο παρκέ και σιγά σιγά άρχισαν να χτίζουν μία διαφορά ασφαλείας, την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μακεδονικός πήρε ακόμη μία νίκη στην έδρα και κατάφερε να μείνει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση, με του γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 81-77 κόντρα στον Αστέρα Σίνδου, ο οποίος σημείωσε την πέμπτη του φετινή ήττα. Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε να ελέγχουν το παιχνίδι και το προβάδισμα τους, έχοντας αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας, η οποία στο τέλος ήταν και αυτή που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, με την ομάδα του Αστέρα να πλησιάζει στα τελευταία λεπτά στους 5 πόντους.

Εύκολο απόγευμα είχε στην έδρα του ο ΑΟ Πολυγύρου, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 76-64 απέναντι στον ΓΑΣ Κομοτηνής, ο οποίος απομακρύνθηκε από τις πρώτες θέσεις με αυτή την ήττα. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 28 πόντους, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι μόλις 8 πόντους. Η ομάδα του Πολυγύρου δεν ανησύχησε ούτε στιγμή, παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του ΓΑΣ κατάφεραν στη τρίτη περίοδο να ρίξουν την διαφορά στους 7 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.