Η Ασπίδα Ξάνθης υποδέχθηκε στο «παλατάκι» του Ευμοίρου το απόγευμα της Κυριακής (10/12) την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας και παρά το ότι το πάλεψε τελικά γνώρισε την ήττα με 68-74, από τους φιλοξενούμενους που διεύρυναν στις 7 το σερί συνεχόμενων νικών τους.

Η ομάδα του Κώστα Ιωαννίδη αν και ξεκίνησε αρκετά καλά στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, φάνηκε να χαλαρώνει αρκετά στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο κάτι που εν τέλει η Καβάλα δε συγχώρησε, αφού αρχικά έφερε το ματς στα ίσα, και εν συνεχεία πήρε το προβάδισμα.

Συγκεκριμένα το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ασπίδα να προηγείται με 25-20 της Καβάλας παίζοντας αρκετά καλό μπάσκετ, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καβάλα έδειξε πιο αποφασισμένη και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα και οι ομάδες να αποσυρθούν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 36-36.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει πριν το ημίχρονο και με τη λήξη της, προηγούνταν ήδη με μια διαφορά 14 πόντων και το σκορ να είναι στο 44-58. Η ομάδα της Ασπίδα στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, ξεκίνησε καλά και με ένα σερί 10-4 μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους, οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά τελικά δεν κατάφερε και πολλά περισσότερα και γνώρισε την ήττα με 68-74 από τους Καβαλιώτες.

Μια ήττα που σηματοδοτεί και την πρώτη φορά από το 2013, που κάποια Καβαλιώτικη ομάδα περνάει αήττητη από την Ξάνθη, αφού είτε Ελευθερούπολη, είτε Αγία Βαρβάρα, είτε Ηρακλής Καβάλα με αντίπαλο οποιαδήποτε από τις Ξανθιώτικες ομάδες στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, της Γ’ ή της Β’ Εθνικής δεν κατάφεραν να φύγουν αλώβητοι από την Ξάνθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 36-36 (ημίχρονο), 44-58, 68-74 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 5 (1), Παπαρίδης 10 (1), Γρούδος 7, Τσιώγκας 11 (1), Στεφανίδης 5 (1), Κλωνάρας, Σαββίδης 2, Κουτσογιάννης 17, Γκέλιος 11, Απιδόπουλος, Θεοδωρίδης.

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 13 (2), Μιχάλογλου 22 (3), Καπινιάρης 13 (1), Ταγάρης, Πλιούκας 6, Αθανασιάδης 11 (1), Κουμλελής 9, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης, Χονδρόπουλος, Παππάς