express-oil

Στην έκτη συνεχόμενη νίκη προχώρησε η ομάδα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, αυτή τη φορά στη Γέφυρα με σκορ (54-61).

Σε ένα αρκετά σκληρό παιχνίδι οι παίκτες του Ανδρέα Καραπιπερίδη κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του με αποτέλεσμα στο τέλος να φτάσουν στην κατάκτηση μίας δύσκολης νίκη. Μία νίκη η οποία παίρνει ακόμη μεγαλύτερη αξία λαμβάνοντας υπόψιν το ότι η ομάδα της Γέφυρας στο γήπεδο της είναι μία μαχητική ομάδα και ένα “σκληρό” καρύδι. Θα πρέπει να τονίσουμε ότι η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο ημίχρονο έχανε με 25-24. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πρόσεξαν περισσότερο την άμυνα τους, είχαν περισσότερες επιλογές στην επίθεση και στο τέλος δίκαια πήραν το πολυπόθητο νικηφόρο αποτέλεσμα με 54-61.

Τα δεκάλεπτα: 8-9, 25-24, 38-50, 54-61

ΓΕΦΥΡΑ (Καραμουσαλίδης): Καζαμίας 3 (1), Νικολαΐδης 3 (1), Γιαμούκης 2, Κολοκοτρώνης 14 (1), Γαρέζος, Σιώπης 12, Σαραντίδης, Ταουσάνης 4, Σιώμος 13, Ευσταθιάδης, Μπίσκας 3.

ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 17, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 22 (3), Καπινιάρης 2, Τάγαρης 8, Πλιούκας 7 (1), Αθανασιάδης 5 (1), Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης, Παπππάς, Χοντρόπουλος.

Β’ Εθνική-Βόρειος Όμιλος

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Χαρίλαος Τρικούπης- Ερμής Λαγκαδά 73-58
Χαλκηδόνα – Ικαροι Σερρών 65-75
Στρατώνι – Φάρσαλα 73-60
Γέφυρα – Καβάλα 54-61
Πευκοχώρι – Ανατόλια 78-69
Ελίμεια – Αγρίνιο 48-54
Τιτάνες Παλαμά – Ασπίδα Ξάνθης 69-67

Β’ Εθνική-Βόρειος Όμιλος

Η βαθμολογία-9η αγωνιστική

1. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 17
2. ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 16
3. ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 15
4. ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ 14 (*)
5. ΦΑΡΣΑΛΑ 14
6. ΕΥΡΩΠΗ 87 ΠΕΥΚΟΧΩΡΙΟΥ 14 (*)
7. ΣΑ ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ 13
8. ΓΑΣ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ 12
9. ΑΠΣ ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ 12 (*)
10. ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ 12 (*)
11. ΑΝΑΤΟΛΙΑ 11 (*)
12. ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 11 (*)
13. ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ 10 (*)
14. ΓΣ ΕΛΙΜΕΙΑΣ 9 (*)
15. ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 9 (*)

Η βαθμολογία (με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν έναν αγώνα λιγότερο)

Β’ Εθνική-Βόρειος Όμιλος

Η επόμενη αγωνιστική (10η, 10/12):

Ικαροι Σερρών – Χαρίλαος Τρικούπης
Φάρσαλα – Χαλκηδόνα
Στρατώνι – Γέφυρα
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Πευκοχώρι
Ανατόλια – Ελίμεια
Αγρίνιο – Τιτάνες Παλαμά
Ασπίδα Ξάνθης – Καβάλα 

Comments are closed.