Με τους αγώνες της 5ης συναρπαστικής αγωνιστικής συνεχίστηκε ο 4ος Όμιλος στην Γ’ εθνική μπάσκετ των ανδρών με τον ΓΣ Ελευθερούπολης να γνωρίζει κετός έδρας στην ήττα από τον Μακεδονικό με (81-70).

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ και σ’ ένα κατάμεστο από κόσμο γήπεδο, ο Μακεδονικός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι του 4ου ομίλου της Γ’ εθνικής επικρατώντας δύσκολα με 81-70 του αήττητου μέχρι πρότινος Γ.Σ.Ελευθερούπολης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας πάρει προβάδισμα στο σκορ από νωρίς βρίσκοντας εύκολα λύσεις επιθετικά κυρίως κάτω από το καλάθι, με τους παίχτες του Μακεδονικού ωστόσο να αντιδρούν γρήγορα μειώνοντας την διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με 21-23. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μακεδονικός ανέβασε την απόδοσή του διορθώνοντας τα λάθη κυρίως στην άμυνα και εκμεταλλεύοντας επιθετικά τον Κασούρα κάτω από το καλάθι ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ δημιουργώντας μικρή διαφορά ασφαλείας, με το ημίχρονο να λήγει 44-38. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με επιθετικό ξέσπασμα για την ομάδα του Μακεδονικού ανεβάζοντας πολύ γρήγορα την διαφορά στο +12 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι παίχτες της Ελευθερούπολης κατάφεραν να συνέλθουν μετά το τάιμ άουτ και πραγματοποιώντας το δικό τους επιθετικό σερί (10-0), κατάφεραν να μειώσουν, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 60-58. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκοράρισμα με τον Μακεδονικό ωστόσο να δείχνει ότι ελέγχει το παιχνιδιού και πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης οι παίχτες του Δημήτρη Μύθου με πρωτεργάτη τον Δημήτρη Ντισλή κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κλειδώνοντας την νίκη και επικρατώντας στο τέλος με σκορ 81-70.

Δεκάλεπτα: 21-23, 44-38, 60-58, 81-70

Διαιτητές:  Ξέρας-Δολγυρας

Μακεδονικός (Μύθου): Κοντσές 5 (1), Ντισλής 19 (2), Κουντουραντζόγλου 9 (1), Σ. Βούλγαρης, Μπαρζού 6 (2), Χαλάτσης 11 (1), Πηλακούτας 9 (3), Κασούρας 22.

Γ.Σ.Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Στυλίδης 23 (1), Γαϊτανίδης, Μασάδης, Θεοδωράκος 17 (2), Απαζίδης 3 (1), Μανάκας 7, Ιωάννου 6 (1), Βοϊβατόπουλος 14.