Στην 1η αγωνιστική για τα Playout της Α2 κατηγορίας, η Καβάλα BC αγωνίστηκε στο Ασβεστοχώρι Θεσσαλονίκης και έχασε από τους Μαχητές (78-76). Ήταν ένα παιχνίδι πολύ καθοριστικό στη μάχη της παραμονής Εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι το ότι το παιχνίδι και στις 4 περιόδους είχε δύναμη, πολλές δυνατές προσωπικές μονομαχίες και κυρίως πάθος και από τις δύο ομάδες για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Η ομάδα των Μαχητών μπήκε δυνατά στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπαθόντας να επιβάλλει το ρυθμό της. Μάλιστα στα 2 πρώτα λεπτά εκμεταλλεύτηκε κάποιες αδυναμίες στην άμυνα της Καβάλα BC και προηγήθηκε με 7-2. Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη βρήκαν τα πατήματα τους και στο 5′ το σκορ έγινε 9-7. Η Καβάλα BC έδειχνε ότι βρίσκει το ρυθμό της με εύστοχο σουτ 3 πόντων προηγήθηκε με 9-10 στα μέσα σχεδόν της 1ης περιόδου και στο 7′ το σκορ έγινε 16-15. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, μέσα από το οποίο Μαχητές και Καβάλα BC αναζητούν το καλό αγωνιστικό πρόσωπο για να πάρουν τη νίκη. Έτσι συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία διαφορά 6 πόντων, 26-20. Στη 2η περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν το ρυθμό τους και βλέποντας τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζουν κάποια κενά στην άμυνα άρχισαν σιγά σιγά να δημιουργούν τις προϋποθέσεις για τη νίκη. Μάλιστα στο 13′ η διαφορά μεγάλωσε, 31-23 και στο 15′ έφτασε τους 11 πόντους, 34-23. Η Νίκος Πενταζίδης αναζητούσε λύσεις από τον πάγκο ώστε να μην ξεφύγει η διαφορά. Κάποιες λύσεις βρέθηκαν και με ένα σερί 0-5 η Καβάλα BC, στο 16′ μείωσε σε 34-28. Μάλιστα η διαφορά μειώθηκε στους 6 πόντους στο 18′ όταν το σκορ έγινε 37-31 με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν τις αμυντικές αδυναμίες και να βρίσκουν το εύκολο καλάθι. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων “έσβησε” σχεδόν σε μηδενική βάση στα επόμενα 2 λεπτά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, το α’ ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τους Μαχητές είναι μπροστά μόλις με ένα καλάθι 42-40, με την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη να παίζει εκπληκτική άμυνα. Μάλιστα στη 2η περίοδο να τονιστεί ότι η Καβάλα BC παρουσιάστηκε σταθερή στην επίθεση (πέτυχε 20 πόντους όσους και στην 1η) και δέχθηκε μόλις 17 πόντους, έναντι 26 που δέχθηκε στο 1ο δεκάλεπτο. Στην 3η περίοδο και στα πρώτα λεπτά της δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στην απόδοση των δύο ομάδων και στη διακύμανση του σκορ. Στο 24′ οι Μαχητές ήταν μπροστά με 6 πόντους 51-45 αλλά το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο ακόμη. Σε εκείνο το σημείο και μέχρι λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου τα αμυντικά λάθη στην Καβάλα BC δεν συνεχίστηκαν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6 πόντους και πάλι στο 28′ 53-47 και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 63-54. Στην 4η περίοδο η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη αναζητούσε την ανάκαμψη. Το παιχνίδι λοιπόν έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά γιατί οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη το πίστεψαν και έδειξαν ότι διέθεταν τεράστια αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα. Στο 38′ οι Μαχητές ήταν μπροστά μόλις με δύο πόντους, 75-73 και το φινάλε αναμένονταν δραματικό. Στο 39′ και 46” το σκορ ήταν 77-75 και οι καρδιές πήγαν να σπάσουν. Tα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν πολύ κρίσιμα και τελικά η ομάδα των Πεύκων ήταν εκείνη που χαμογέλασε αφού πήρε τη νίκη με σκορ (78-76).

Δεκάλεπτα: 26-20, 43-40, 63-54, 78-76

ΠΕΥΚΑ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 6 (1), Βελισσαρίου, Γερομιχαλός 17 (3), Καλαμπάκας 3, Ναούμης 11 (2), Στόλης 4, Δίπλαρος 20 (6), Τάταρης 7, Τζαουάρα 10.

ΚΑΒΑΛΑ BC (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 23 (5), Κελαϊδής 4 (1), Μάτζουρτσακ 16 (2), Ντιαλό 5, Κυριάκου, Κουμλέλης 13 (2), Γκέλιος 3 (1), Μούκας 3 (1), Σκλήβας 9.