Τη νίκη της χρονιάς κατέκτησε το απόγευμα της Τετάρτης (19/4) η Καβάλα BC στο κλειστό ¨Αλεξάνδρα Δήμογλου” αφού ξεπέρασε με επιτυχία το εμπόδιο της ΑΕ Λάρισας σε ένα πολύ καθοριστικό παιχνίδι με σκορ (68-60) και πλέον έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για παραμονή στην Α2 κατηγορία.

Ήταν μία τεράστια νίκη για το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη, που είχε πάθος, αποφασιστικότητα και κυρίως εκείνη την ωριμότητα για να ξεπεράσει το εμπόδιο ενός αξιόμαχου συνόλου, όπως ήταν η ΑΕ Λάρισας.

Η Καβάλα BC είχε συγκέντρωση

Το παιχνίδι είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού η ομάδα της Καβάλα BC στην κυριολεξία ¨καίγονταν” για τη νίκη, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι στο μεταξύ τους παιχνίδι οι παίκτες της ΑΕ Λάρισας παρουσιάστηκαν αδιάφοροι αλλά αντίθετα μάλιστα το πάλεψαν μέχρι το τέλος, και μάλιστα με όλες τους τις δυνάμεις για να πάρουν το νικηφόρο αποτέλεσμα. Γεγονός πάντως είναι ότι οι παίκτες της Καβάλα BC απέναντι στην ΑΕ Λάρισας διέθεταν όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά σε αγωνιστικό επίπεδο για να κατακτήσουν το πολυπόθητο νικηφόρο αποτέλεσμα, όπως και τελικά έγινε. Ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, είχαν καθαρό μυαλό, διάθεση να παίξουν καλό μπάσκετ, έπαιξαν καλή άμυνα και επίθεση και βέβαια διέθεταν την αποφασιστικότητα για να πάρουν τη νίκη και είχαν αρκετά ψυχικά αποθέματα παρά την πίεση για να πάρουν τη νίκη.

Πήγαν να σπάσουν  οι καρδιές στο τέλος

Η αναγκαιότητα για την κατάκτηση της νίκης είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Καβάλα BC να μπει δυνατά στο παιχνίδι προσπαθώντας να επιβάλει το ρυθμός της. Στο 13 οι γηπεδούχοι πήραν “κεφάλι” στο σκορ με (10-4) αλλά με εύστοχο σουτ 3 πόντων οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο θέλοντας να κρατήσουν την επαφή τους στο σκορ. Το παιχνίδι πήρε την ζωντάνια που έπρεπε, η Καβάλα BC στο 7′ συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ με (15-13) αλλά στο 8′ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με ένα καλάθι (15-17). Το παιχνίδι είχε πάρει “φωτιά και στο τέλος της 1ης περιόδου οι παίκτες της Καβάλα BC ήταν πολύ συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί με αποτέλεσμα να “χτίσουν” μια διαφορά 6 πόντων αφού το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε (27-21). Ο αγώνας είχε πολύ δρόμο ακόμη και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου και το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ήθελε να κρατήσει μία μα καλή διαφορά. Στο 13′ η διαφορά παρέμενε στους 7 πόντους (32-25) και οι παίκτες της Καβάλα BC έδειξαν να είναι πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους. Συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα, είχαν επιλογές στη επίθεση και στο 15′ συνέχισαν να κρατάνε τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους. Σε εκείνο το χρονικό σημείο το σκορ ήταν (32-28) με την ομάδα της ΑΕ Λάρισας να προσπαθεί να πλησιάσει ακόμη περισσότερο. Όμως στο 16′ η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε άμεσα με 2 καλάθια και το σκορ έγινε (36-28). Η διαφορά κυμαίνονταν μεταξύ 6 και 8 πόντων, στο 18′ το σκορ έγινε (38-30) και η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να κρατάνε μία καλή διαφορά (44-36). Ο μισός στόχος είχε κατακτηθεί αλλά απέμενε ο άλλος μισός που σίγουρα θα ήταν πιο δύσκολος. Οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη ήθελαν και στο 2ο ημίχρονο να συνεχίσουν να δείχνουν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο. Ήθελαν πάνω από όλα τη νίκη κόντρα στην ΑΕ Λάρισας και στην 3η περίοδο η αποφασιστικότητα των φιλοξενούμενων ήταν πιο χαρακτηριστική. Λίγο μετά την έναρξη του 3ου δεκάλεπτου και ειδικότερα στο 23′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο (44-39), ακολούθησε το (44-41) και όλοι περίμεναν την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Στο 46′ το παιχνίδι ξανά πήγε στο καλάθι (47-45) και από εκείνο το σημείο οι καρδιές όλων άρχισαν να χτυπάνε πιο γρήγορα. Στο 28′ η Καβάλα BC και πάλι πήρε μία μικρή διαφορά (51-46) και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να είναι στα ίδια σχεδόν επίπεδα (58-51). Η αγωνία πλέον ήταν στο αποκορύφωμα της. Η Καβάλα BC κρατούσε τη νίκη στα χέρια της και δεν ήθελε να την αφήσει με τίποτε. Στο 32′ η διαφορά έπεσε και πάλι στους 5 πόντους (58-53) και στο 34′ το σκορ έγινε (60-53). Όσο το παιχνίδι έφτανε στο τέλος τόσο οι παίκτες της Καβάλα BC έδειχναν τα τεράστια ψυχικά τους αποθέματα και το πόσο πολύ ήθελαν και αυτή τη νίκη. Για να την κατακτήσουν έπρεπε να υπερβάλλουν, έπρεπε να δώσουν το κάτι παραπάνω στα επόμενα λεπτά και αυτό έκαναν. Μάλιστα στο 36′ το σκορ έγινε (63-55) η διαφορά έφτασε τους 8 πόντους και η νίκη ήταν πολύ κοντά. Όταν βέβαια η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε τους 10 πόντους (65-55) αφενός η νίκη ήταν πολύ πιο κοντά, αφετέρου η καρδιές ήρθαν στη θέση τους. Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο (65-58) αλλά όλα έδειχναν ότι είχαν κριθεί. Η Καβάλα BC συνέχισε να είναι ψύχραιμη και το τελικό αποτέλεσμα (68-60) που πανηγυρίστηκε δεόντως ήταν η επισφράγιση μιας υπέρ προσπάθειας που κατέβαλαν οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη για να φτάσουν σε μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στην ΑΕ Λάρισας, έναν πολύ αξιόλογο αντίπαλο.

Δεκάλεπτα: 27-21, 44-36, 58-51, 68-60.

ΚΑΒΑΛΑ BC (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 15 (1), Κελαϊδής 2, Μάζουρτσακ 14 (2), Κυριακού, Κουμλέλης, Γκέλιος 5 (1), Μούκας 3 (1), Γούδας, Ντιαλό 15, Σκλήβας 14.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Καρατάσιος, Πολίτης 14 (1), Σταμπουλής 8 (2), Παπαχρήστος 6, Δεληγεώργης 8 (2), Τσιλούλης 2, Μαλτέσιος 2, Τσούτσος 4, Θορστέινσον 16.