Σε ένα παιχνίδι πολύ καθοριστικό για την 26η αγωνιστική της Α2 κατηγορία η Καβάλα BC παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και τέλεια άμυνα, σήμερα Μ. Τετάρτη (12/4) το απόγευμα πήρε πολύ εύκολα τη σπουδαία νίκη εκτός έδρας επί ΓΣ Λαρισαίων με σκορ (65-85).

Το παιχνίδι ήταν “ζωής ή θανάτου” για τον ΓΣ Λαρισαίων και την Καβάλα BC σε ότι έχει να κάνει με την παραμονή στην Α2, είχε δύναμη και πολλές δυνατές μονομαχίες και κυρίως διάθεση κυρίως από τους φιλοξενούμενους να παίξουν καλό μπάσκετ για να πάρουν την πολύτιμη νίκη. Από της πλευρά της η Καβάλα BC έδειξε περισσότερο ομάδα με τους παίκτες της να παρουσιάζονται πιο αποφασισμένοι και δίκαι να παίρνουν την εύκολη νίκη “βάλσαμο” για τη συνέχεια.

Η ομάδα της Καβάλας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 3′ προηγήθηκε με (3-6) θέλοντας να πάρει τον αέρα του αγώνα. Η συνέχεια μάλιστα ήταν ανάλογη για την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη η οποία στο 5′ ήταν στο +8 (5-13). ‘Όμως στο 7’ το σκορ έγινε (10-15) και η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με την Καβάλα BC να είναι +13 (15-28). Το προβάδισμα αυτό έδωσε δύναμη και αέρα στους παίκτες του Νίκου Πενταζίδη για τη συνέχεια ήταν καλύτερη. Στο 15′ οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις της νίκης αφού ήταν μπροστά με 19 πόντους (17-36), στο 17′ το σκορ έγινε (21-41) και το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι (23-50). Τα πράγματα ήδη είχαν κριθεί και η Καβάλα BC ήταν πολύ κοντά σε μία άνετη και σημαντική νίκη. Αυτό ήταν ορατό και στην 3η περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι στο 27′ κρατούσαν την επιβλητική διαφορά (40-61) και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε (48-69). Όλα είχαν κριθεί και το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη έκανε περίπατο στο 4ο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε στο 35′ με (55-78) με το τελικό αποτέλεσμα να είναι (65-85) και την Καβάλα BC να φτάνει στην 7η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 15-28, 23-50, 48-69, 65-85

ΓΣΛ 1928 (Σκαραφίγκας): Τόζιος, Τσούμας Γ., Τσουράκης 8, Τσούμας Α. 3, Μπέμπης 14 (3), Σπυρόπουλος 29 (2), Γκιουλέκας 8, Χαιρετίδης 3 (1), Γουμενόπουλος.

ΚΑΒΑΛA BC (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 14 (1), Κελαϊδής 18 (4), Μάζουρτσακ 12 (3), Σαββίδης, Μανάκας, Σχοινάκης, Κυριακού 5 (1), Κουμλέλης 5, Γκέλιος 12 (4), Μούκας 3 (1), Ντιαλό 2, Σκλήβας 14