Χάρμα οφθαλμών” ήταν η Καβάλα BC και στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Α2 διέλυσε στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” το Παγκράτι με το ανεπανάληπτο σκορ (100-55). Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη, είχε πολλά ψυχικά αποθέματα παρά την κρισιμότητα του αγώνα, οι παίκτες του έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ με πολλές επιλογές έφτασαν άνετα και πολύ εύκολα στην κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης.

Δίχως άλλο ήταν η καλύτερη εμφάνιση της Καβάλα BC στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 και η οποία “σκόρπισε” τον ενθουσιασμό εντός αλλά και εκτός των αποδυτηρίων.

Χάρμα οφθαλμών” ήταν η Καβάλα BC

Η εμφάνιση της ομάδας του Νίκου Πενταζίδη ήταν εκπληκτική από το ξεκίνημα του αγώνα,, ήταν η καλύτερη κατά τη διάρκεια του υπό εξέλιξη πρωταθλήματος της Α2 περιορίζοντας το Παγκράτι στο ρόλο του “κομπάρσου” σε όλη τη διάρκεια του καθοριστικού αγώνα. Έτσι από την αρχή οι γηπεδούχοι που είχαν πολλά κέφια, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και έχοντας πολλές επιλογές στην επίθεση έβαλαν τις βάσεις για την πολυπόθητη νίκη. Αποτέλεσμα ήταν στην 1η περίοδο η Καβάλα BC να προηγηθεί με σκορ (24-9) και το σημαντικότερο ήταν ότι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Παγκρατίου για να αντιδράσει. Και στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη, ήταν εξαιρετική. Οι παίκτες του συνέχισαν να έχουν καθαρό μυαλό, έδειξαν την μεγαλύτερη αποφασιστικότητα που απαιτούνταν για ένα τέτοιο παιχνίδι και από ένα σημείο και μετά τα πράγματα απλουστεύτηκαν. Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με (57-26) και η διαφορά των 31 που χώριζε τις δύο ομάδες, έλεγε όλη την αλήθεια. Στην 3η περίοδο η Καβάλα BC δεν έδειξε να ρίχνει τους ρυθμούς της και κυρίως έδειξε ότι δεν ήθελε απλά και μόνο την νίκη κόντρα στο Παγκράτι αλλά ήθελε και μεγάλη διαφορά. Συνέχισε να παίζει πολύ καλό μπάσκετ, οι παίκτες της έπαιρναν δύναμη και από την κερκίδα και στο 24′ το σκορ έγινε (63-37). Η υπόθεση νίκη ήταν υπόθεση χρόνου, οι παίκτες του Παγκρατίου βλέποντας τους αντίστοιχους της Καβάλα BC, να “τρώνε σίδερα” το είχαν πάρει απόφαση και στο 26′ το σκορ ήταν (71-37). Πραγματικά το ονειρεμένο απόγευμα για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας είχε συνέχεια με τους παίκτες του, παρά τα όσα προβλήματα αντιμετώπισαν ολόκληρη την εβδομάδα που προηγήθηκε να είναι ασταμάτητοι. Το παιχνίδι είχε πλέον τυπική διαδικασία και όταν ολοκλήρώθηκε το 3ο δεκάλεπτο με (82-25) όλοι στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” είχαν το μυαλό τους στην κατοστάρα. Στο 32′ και με ένα εύστοχο σουτ 3 πόντων αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (85-45) και το πάρτι συνεχίζονταν. Οι φιλοξενούμενοι περίμεναν καρτερικά το άκοσυμα της τελευταίας κόρνας για να ολοκληρωθεί ο εφιάλτης τους, ενώ άπαντες στο συγκρότημα της Καβάλα BC για να στείλουν ένα μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση ότι η παραμονή στην 2 δεν χάνεται. Μάλιστα στο 35′ το σκορ έγινε (92-50) και το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν και απόλυτα δίκαια την κατάκτηση μιιάς πολύ σπουδαίας νίκης με (100-55) η οποία το σίγουρο είναι ότι θα τους δώσει μεγάλη δύναμη και ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 57-26, 82-45, 100-55

ΚΑΒΑΛΑ BC (Πανταζίδης): Ερεβμπεναζιέ 5 (1), Κελαϊδής 19 (4), Μάζουρτσακ 15 (3), Σαββίδης 12 (2), Ντιαλό 1, Μανάκας 5 (1), Κουμλέλης 8, Γκέλιος 12 (1), Μούκας 3 (1), Σκλήβας 20.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λυτόπουλος): Τόρες 3 (1), Σκούφης 5 (1), Ψαρόπουλος 9 (1), Λυμπερέας, Εζόμο 11, Λεκάκης 7 (1), Ραλλάτος 20 (3).