Αυτό που έζησαν όσοι καβαλιώτες φίλαθλοι βρέθηκαν στο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” για την αναμέτρηση της Καβάλα BC με το Ηράκλειο δεν έχει προηγούμενο. Οι καρδιές στην κυριολεξία έσπασαν και ενώ το απόγευμα του Σαββάτου (25/3) φαινόταν εύκολο τελικά η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη πήρε την πολυπόθητη νίκη με την “ψυχή στο στόμα” αλλά δίκαια όμως με (69-65).

Στην ομάδα μπάσκετ της Καβάλα BC άπαντες εντός των αποδυτηρίων γνώριζαν πολύ καλά ότι η αναμέτρηση με το Ηράκλειο ήταν “ζωής ή θανάτου” και η νίκη αποτελούσε μονόδρομο. Άλλωστε εδώ που έφτασαν τα πράγματα η ήττα για την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη από το Ηράκλειο θα ήταν η πιο καθοριστική “μαχαιριά” στην υπόθεση παραμονής στην Α2 κατηγορία. Μάλιστα από την πλευρά του ο προπονητής της Καβάλα BC Νίκος Πενταζίδης φρόντισε τις ημέρες που προηγήθηκαν, μέσα από τις καθημερινές προπονήσεις να προετοιμάσει τους παίκτες του σε αγωνιστικό και ψυχολογικό επίπεδο ώστε να παρουσιαστούν πανέτοιμοι στο σπουδαίο ντέρμπι της παραμονής στην κατηγορία. Πριν από το μεταξύ τους παιχνίδι στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” η Καβάλα BC και το Ηράκλειο είχαν την απόλυτη ισορροπία, με 28 βαθμούς (από 6 νίκες) και μετά το τέλος του αγώνα το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ήθελε τη νίκη για να έχει το πλεονέκτημα.

Πάθος από την αρχή του αγώνα αλλά λαχτάρα στο τέλος

Το πάθος των γηπεδούχων για την κατάκτηση της νίκης ήταν από την αρχή του αγώνα ορατό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Καβάλα BC στην προσπάθεια της για να επιβάλλει τον ρυθμό της να προηγηθεί στο σκορ στο 3′ με (7-3). Όμως στα επόμενα λεπτά της 1ης περιόδου ο αγώνας είχε χαρακτήρα αμφίρροπο, στο 7′ οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ (13-12) με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με (21-19). Το ξεκίνημα της Καβάλα BC ήταν εντυπωσιακό στα πρώτα 2′ λεπτά της 2ης περιόδου και με ένα σερί 8-2 “έχτισε” μία διαφορά 8 πόντων και προηγήθηκε με (29-21). Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι ήθελαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και συνεχίζοντας να παίζουν εξαιρετική άμυνα έδειξαν να το καταφέρνουν. Στην εξέλιξη της 2η περιόδου η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο, στο 19′ το σκορ έγινε (40-29) και το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με (42-32) με την Καβάλα BC να έχει κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα για να πάρει το πολυπόθητο νικηφόρο αποτέλεσμα. Tα πράγματα έδειχναν ότι είχαν πάρει το καλό δρόμο για την ομάδα της Καβάλας η οποία το σίγουρο είναι πως αν συνέχιζε με την ίδια τακτική δεν είχε να φοβηθεί απολύτως τίποτε. Έτσι στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Στο 23′ το σκορ ήταν (45-37) και η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη παίρνοντας δύναμη από την κερκίδα είχε κάθε λόγο για να αισιοδοξεί για την έκβαση του αγώνα. Στο 26′ η διαφορά πήγε και πάλι στους 10 πόντους (49-39), στο 28′ η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους (49-44) αλλά το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε και πάλι με μία διαφορά 10 πόντων για τους γηπεδούχους (54-44). Όμως στο πρώτο μισό της 4ης και καθοριστικής περιόδου λίγο έλειψε να έρθουν τα πάνω κάτω. Στο 34′ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (56-54) με την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη να παθαίνει μπλακ άουτ σε μία αναμέτρηση η οποία είχε εξέλιξη απαγορευμένη για καρδιακούς. Στο 37′ οι γηπεδούχοι άρχισαν και πάλι να αγκαλιάζουν τη νίκη (60-54) αλλά δύο λεπτά πριν το φινάλε πήγε να γίνει το μπαμ και η μεγάλη ανατροπή από το Ηράκλειο. Η διαφορά μειώθηκε στο 38′ στον πόντο (61-60), στο 39 (63-62) και οι καβαλιώτες φίλαθλοι στις κερκίδες του “Αλεξάνδρα Δήμογλου” άρχισαν να λαχταρούν. Οι καρδιές πήγαιναν να σπάσουν όταν στο 39′ 49” όλα ήταν ρευστά (65-64). Ωστόσο παρά την λαχτάρα στο τέλος όλα πήγαν καλά και η Καβάλα BC πήρε μία δσύκολη αλλά παλικαρίσια νίκη με (69-65).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 42-32, 54-44, 69-65.

ΚΑΒΑΛΑ BC  (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 8, Κελαϊδής 13 (1), Μάζουρτσακ 18 (2), Σαββίδης, Μανάκας, Κυριακού, Κουμλέλης 5 (1), Γκέλιος 9 (1), Μούκας 3 (1), Αναστασάκης, Ντιαλό, Σκλήβας 13.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Πάνου, Λόλας 5, Παπαδάκης 1, Τσερκιτζόγλου 7 (1), Μαραγκάκης 3, Κουπίδης 13 (1), Πετράκης 10 (1), Γουμενάκης, Λιανός 11, Πάλλης 6, Λάτοβιτς 9.