Σε πολύ κακή μέρα βρέθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (4/2) η Καβάλα BC η οποία στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2 γνώρισε βαριά ήττα στο κλειστό γυμναστήριο “Αλεξάνδρα Δήμογλου” από τον Αίολο Αστακού με σκορ (67-82).

Η ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη είχε να αντιμετωπίσει πολλά κενά στην άμυνα αλλά και αρκετά προβλήματα στην επίθεση, κάτι τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι τους. Γεγονός πάντως είναι ότι ο Αίολος Αστακού έδειξε ότι διαθέτει ένα πολύ ποιοτικό ρόστερ, έδειξε ότι νίκησε δίκαια και ότι αποτελεί μία από τις πιο ισχυρές ομάδες της Α2.

Παράσταση για έναν ρόλο

Η αναμέτρηση κόντρα στον Αίολο Αστακού ήταν η δεύτερη συνεχόμενη για το συγκρότημα του Ηλά Μωσαϊδη που ήθελε να “ζευγαρώσει” τις επιτυχίες ώστε να κάνει ένα καθοριστικό βήμα για παραμονή στην Α2, αποφεύγοντας ακόμη και τα play aut. Ήξερε μάλιστα από την αρχή ότι είχε να ξεπεράσει το εμπόδιο μίας ομάδας με πολλά προτερήματα και η οποία δικαιολογημένα βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, κάτι το οποίο απέδειξε έμπρακτα στο παρκέ του “Αλεξάνδρα Δήμογλου” παίζοντας μπάσκετ αξιώσεων και δείχνοντας ένα ικανότατο σύνολο που βασίζεται στην ομοιογένεια. Έτσι η αναμέτρηση της Καβάλα BC με τον Αίολο Αστακού αναμένονταν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, είχε πολλές δυνατές μονομαχίες και βέβαια αρκετές συγκινήσεις, με την ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη να μην μπορεί τελικά να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και να γνωρίζει δίκαια την ήττα, από τον κατά πολύ καλύτερο αντίπαλο της. Οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες αξιώσεις στην 1η περίοδο και στο 3′ το σκορ ήταν (4-4) δείγμα της διάθεσης να παίξουν Καβάλα BC και Αίολος καλό μπάσκετ. Μάλιστα να σημειωθεί ότι το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις ίδιες ισορροπίες στο 7′ το σκορ ήταν (14-15) και με δύο συνεχόμενα καλάθια στο 9′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με (14-20), “χτίζοντας¨μία διαφορά 6 πόντων χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος του 1ου δεκάλεπτου. Στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκάλεπτου οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό, ήταν άστοχες, δε έβρισκαν το εύκολο καλάθι και στο 12” το σκορ ήταν (14-22) με τον προπονητή της ομάδας της Καβάλας Ηλία Μωσαίδη να προσπαθεί να βρει κάποιες λύσεις από τον πάγκο. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς σημαντικές μεταβολές, η Καβάλα BC προσπαθούσε να βρει τον ρυθμό της και στο 14 το σκορ έγινε (21-27). Όμως η ομάδα του Αιόλου έδειχνε περισσότερο σύνολο στο παρκέ, πρόσεξε περισσότερο την άμυνα είχε πιο πολλές επιλογές στην επίθεση, στο 19 το σκορ έγινε (26-33) και η 2η περίοδος ολοκληρώθηκε με (26-39). Το σκηνικό δεν άλλαξε με την έναρξη της επανάληψης με τη διαφορά να είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα. Στο 23′ το σκορ ήταν (34-48) και με εύστοχο σουτ 3 πόντων οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά τους στους 17′ πόντους για να γίνει στο 24′ το (34-51). Κάπου εκεί τα πράγματα άρχισαν να παίρνουν το δρόμο τους. Η ανωτερότητα της ομάδας του Αστακού ήταν χαρακτηριστική οι παίκτες του έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, στο 28′ το σκορ έγινε (44′-55) και η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με (47-59). Με τον αέρα της διαφοράς των 12 πόντων οι παίκτες του Αίολου στην 4η περίοδο, κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, στο 32′ το σκορ έγινε (47-62), δεν υπήρξε καμία αντίδραση από του γηπεδούχους που και στο 34′ διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (47-670 και όλα είχαν κριθεί, Μάλιστα στο 37′ το σκορ έγινε (47-76) ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν (67-82).

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 26-39, 47-59, 67-82.

ΚΑΒAΛΑ  BC Μωσαΐδης): Ερεβμπενάζιε 13(3), Κελαΐδης 6, Μάζουρτσακ 11 (2), Μανάκας 3 (1), Κυριακού 2, Κουμλέλης 9, Γκέλιος 10 (1), Μούκας 5 (1), Αναστασάκης, Σκλήβας 6.

ΑIΟΛΟΣ (Κουταλιανός): Μπρόζος 7 (1), Θεοδωράκος 5 (1), Κουμπούρας 4 (7 ασ), Παπαδιονυσίου 11 (1), Κατσαρές 6 (1), Κακλαμάνος 12 (4), Κιτσούλης 14 (2), Κατσαμπαλής 4, Χαρισμίδης 6, Γκιζόγιαννης 13.