Στην εξ αναβολής αναμέτρηση η οποία έγινε σήμερα Κυριακή (15/1) το απόγευμα στο κλειστό της Καλαμίτσας η Ένωση Καλαθοσφαίρισης με αντίπαλο τον ΑΣΕ Δούκα δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με σκορ (73-78) σε μία αναμέτρηση με δραματικό φινάλε και με πολλές συγκινήσεις αλλά δικαιολογημένα οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής στο κλειστό “Αλεξάνδρα Δήμογλου” που ήταν η μοναδική δράση στο νομό Καβάλας μέσα στο Σαββατοκύριακο, η ομάδα της Καβάλα BC το πάλεψε μέχρι το τέλος είχε μερικά καλά διαστήματα αλλά το συγκρότημα του ΑΣΕ Δούκα, είχε περισσότερες επιλογές και έχοντας την τύχη με το μέρος της πήρε τη νίκη. Να σημειώσουμε ότι η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έπαιξε με απουσίες αφού οι Παναγιώτης Καυκής και Μανώλης Παπαμακάριος δεν έχουν ξεπεράσει τις θλάσεις σε γάμπα και δικέφαλο, αντίστοιχα, ενώ ο Δημήτρης Κομποδιέτας, αισθανόταν ενοχλήσεις μετά το διάστρεμμα το οποίο υπέστη στο ματς με τον Αρκαδικό.

Όλα κρίθηκαν στο τέλος

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και στο 4′ προηγήθηκαν με (2-7) ενώ στο 7′ το σκορ ήταν (7-11). Οι παίκτες της Καβάλας προσπάθησαν να αντιδράσουν ακόμη περισσότερο με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με (16-21) με τους φιλοξενούμενους να έχουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους παίκτες του Δούκα να πιέζουν τον αντίπαλο τους, να παίζουν καλύτερη άμυνα και ευστοχία στην επίθεση. Έτσι στο 12′ “έχτισαν’ μία διαφορά 7 πόντων (19-26) ενώ στο 16′ το σκορ ήταν (23-32). όμως στα τελευταία λεπτά της 2ης περιόδου οι παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους μείωσαν τη διαφορά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τη διαφορά να είναι στους πόντους, (30-36). Το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην 3η περίοδο ήταν πολύ καλό, προηγήθηκαν με 10 πόντους στο 23′, (33-43) αλλά στο 26′ η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο αφού το σκορ ήταν (37-50). Εκεί όμως που ο Δούκας πήγαινε να ξεφύγει, η Καβάλα ξανά έμπαινε στο παιχνίδι, στο 27′ το σκορ ήταν (43-50) αλλά με ένα ξέσπασμα οι φιλοξενούμενοι πήραν μία διαφορά 16 πόντων και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με (43-59). Η 4η περίοδος όμως είχε πολλές συγκινήσεις και λίγο έλειψε να σημειωθούν μεγάλες ανατροπές. Στο 33′ το σκορ ήταν (51-63), στο 35′ οι γηπεδούχοι που ανέβασαν την απόδοση τους μείωσαν ακόμη περισσότερο (58-63) και το παιχνίδι πήρε “φωτιά”. Το φινάλε ήταν δραματικό αλλά δε άλλαξαν πολλά και το τελικό αποτέλεσμα ήταν (73-78).

Δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 43-59, 73-78

ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαΐδης): Ερεβμπενάζιε 19 (1), Κελαϊδής 3 (1), Μάζουρτσακ 16, Σαββίδης, Μανάκας 3 (1), Κυριακού, Κουμλέλης 8, Γκέλιος 17 (3), Μούκας, Αναστασάκης, Σκλήβας 7 (1).

ΔΟΥΚΑΣ (Τζήμας): Κυρίτσης 30 (3), Μιλεντίγεβιτς 3, Κουκάς 3, Τζιάλλας, Ράπτης 2, Καραμπάτσος, Κανονίδης 7 (1), Κομποδιέτας 11 (2), Μολφέτας 3 (1), Ρούμπιο 19.