Το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Καβάλα BC έκανε το απόγευμα το Σάββατου (19/11) ο Ετινόζα Ερεβμπενάζιε αφού εκδόθηκε το δελτίο του αλλά η ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη, δεν ξεπέρασε με επιτυχία το εμπόδιο του Χολαργού και έχασε με (65-69), στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό της Καλαμίτσας “Αλεξάνδρα Δήμογλου”.

Ήταν πραγματικά ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με πολλές συγκινήσεις και με την ομάδα του Χολαργού να είναι διαρκώς μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες του είχαν καλή τακτική, έπαιξαν στο μεγαλύτερο διάστημα καλή άμυνα έχοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση αλλά στο 36′ οι γηπεδούχοι πέρασαν για 1η φορά μπροστά στο σκορ, επιχειρώντας την μεγάλη ανατροπή. Μία ανατροπή η οποία δεν ήρθε ποτέ αφού το συγκρότημα του Χολαργού σε κρίσιμα σημεία στο τέλος του αγώνα ήταν πιο ψύχραιμο φτάνοντας σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Το πάλεψε αλά δεν άντεξε

Καβάλα και Χολαργός μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας στην 1η περίοδο και από το ξεκίνημα οι δύο ομάδες επιχείρησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Στο 4′ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (6-8) έχοντας εύστοχα σουτ κυρίως δύο πόντων και στο 6′ δημιούργησαν μία διαφορά 3 πόντων (10-13), επιχειρώντας να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Ηλία Μωσαϊδη. Στην εξέλιξη της 1ης περιόδου οι παίκτες του Χολαργού συνέχισαν να είναι πιο προσεκτικοί και κυρίως περισσότερο αποτελεσματικοί, στο 8 προηγήθηκαν “έχτισαν” μία διαφορά 6 πόντων (15-21) για να κλείσει η 1η περίοδο με το σκορ να είναι (17-26) δείγμα των λαθών που έγιναν στην άμυνα της Καβάλας. Στην ανάπαυλα και πριν από την έναρξη του 2ου δεκάλεπτου ο Ηλίας Μωσαϊδης έδωσε τις εντολές στους παίκτες του αλλά αυτές δεν ήταν αρκετές. Με την έναρξη του 2ου δεκάλεπτου οι παίκτες του Χολαργού έδειξαν ότι διέθεταν περισσότερες λύσεις, ήταν πιο ψύχραιμοι, συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ (17-28) στο 11′ ενώ από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι αναζητούσαν τις λύσεις για να πλησιάσουν στο σκορ τον αντίπαλο τους. Όμως η τακτική που ακολουθούσαν και ο τρόπος με τον οποίο αγωνίζονταν δεν έφερνε τα ποθητά αποτελέσματα αφού υπήρχαν αρκετά κενά, Έτσι στο 14′ η διαφορά είχε διψήφιο αριθμό πόντων (17-30) με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους. Ωστόσο η Καβάλα BC επιχείρησε να κάνει το come back και στο 16′ μείωσε στους 10 πόντους (22-32). H προσπάθεια των γηπεδούχων για να πλησιάσουν στο σκορ συνεχίστηκε τα επόμενα λεπτά και μέχρι ενός σημείου απέδωσε “καρπούς”. Με “όπλο” την πολύ καλή άμυνα οι γηπεδούχοι στο 17′ μείωσαν ακόμη περισσότερο (29-35) αλλά με ένα σερί 0-5 οι παίκτες του Χολαργού στο 19′ μετέτρεψαν το σκορ (29-40) με το α΄ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά με (29-41). Τα πράγματα έδειχναν δύσκολα για την ομάδα της Καβάλα BC αλλά όχι όμως ακατόρθωτα για να γυρίσει το παιχνίδι. Στις αρχές της 3ης περιόδου οι δύο ομάδες μπήκαν με τις ίδιες αξιώσεις στον αγώνα και στο 22′ το σκορ ήταν (35-46) χωρίς να αλλάξουν πολλά πράγματα. Η Καβάλα BC ήθελα να κάνει την μεγάλη αντεπίθεση και σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα κάτι πήγε να γίνει. Στο 25′ μείωσε στο (40-48) και στο 29′ μόνο 5 πόντοι χώριζαν τις δύο ομάδες (49-54), για να κλείσει η 3ης περίοδος στο (51-54).

Στο 34′ η μεγάλη αντεπίθεση των γηπεδούχων απέδωσε “καρπούς; και το παιχνίδι ξεκινούσε από την αρχή (58-58). Το συγκρότημα του Ηλία Μωσαϊδη εκεί που έφτασαν τα πράγματα και στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο πίστεψε στη νίκη. Οι παίκτες του ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στ παιχνίδι, είχαν ψυχή, πήραν δύναμη από τον πάγκο και από την κερκίδα και στο 36′ η Καβάλα BC πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (62-58) αγγίζοντας την πολύ μεγάλη ανατροπή. Το παιχνίδι στο 37′ έγινε γκραντ γκινιόλ μα τους φιλοξενούμενους να περνάνε και πάλι μπροστά στο σκορ (62-63) με ένα σερί 0-5 και το φινάλε του αγώνα αναμένονταν να είναι δραματικό. Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά που χώριζε τις 2 ομάδες ήταν 6 πόντοι (63-69) τα πράγματα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν την πολυπόθητη νίκη (65-69).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 29-41, 51-54, 65-69

ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαΐδης): Ερεβμπενάζιε 9 (1), Κελαϊδής 5 (1), Μάζουρτσακ 4, Μανούσος 20 (1), Κυριακού, Κουμλέλης, Γκέλιος 13, Μούκας 5 (1), Αναστασάκης, Σκλήβας 9.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Ιωάννου): Αγγελόπουλος 6 (1), Μιλόσεβιτς 22, Μποχωρίδης 7 (1), Τζακόπουλος, Καλλινικίδης 3 (1), Μοτσενίγος 12 (2), Κουτρούλιας 13, Γκιζόγιαννης, Τσιάκος 6, Γκίλχριστ.