Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκης πέτυχε σήμερα Σάββατο (12/11) η Καβάλα BC μέσα στο Παγκράτι σε βάρος της ομώνυμης ομάδας με σκορ (71-76). Μία νίκη πέρα για πέρα δίκαιη για τους παίκτες του Ηλία Μωσαϊδη οι οποίοι το πίστεψαν από την αρχή του αγώνα.

Με πολλές δυνάμεις, και μεγάλη αποφασιστικότητα οι φιλοξενούμενοι από την αρχή του αγώνα έδειξαν τα “δόντια” τους, έπαιξαν με ψυχή και στο τέλος πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη με πολλές θετικές προεκτάσεις.

Το πίστεψε από την αρχή

Ο αγώνας του Παγκρατίου με την ομάδα της Καβάλας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα πρώτα λεπτά μαζί στο σκορ, προσπαθώντας η κάθε μία να επιβάλει το ρυθμό της. Μάλιστα οι παίκτες του Ηλία Μωσαίδη ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, έπαιξαν καλύτερη άμυνα, είχαν πολλές επιλογές στην επίθεση και στο 8′ προηγήθηκε με (11-17), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ να είναι (18-24). Στην 2η περίοδο οι παίκτες της Καβάλα BC μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, έδειξαν ότι είναι αποφασισμένοι για να πάρουν τη νίκη και αξιοποιώντας την ανωτερότητα τους, στο 14′ “έχτισαν” μία διαφορά 9 πόντων και προηγήθηκαν στο σκορ με (23-32). Η άμυνα της συνέχιζε να τα πάει καλά, στην επίθεση δεν υπήρχαν βέβαια εύκολα καλάθια και παρά την αντίδραση των γηπεδούχων στο 15′ το σκορ ήταν (29-35). Μέχρι το τέλος της 2ης περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, στο 18′ η Καβάλα BC ήταν στο +4 (36-40) και το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι (40-45). Σίγουρα η διαφορά των 5 πόντων με την οποία πήγαν στα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι ήταν ότι το καλύτερο και το σίγουρο είναι ότι θα έπαιζε τον δικό της ρόλο κυρίως σε ψυχολογικό επίπεδο. Όμως με ένα εύστοχο σουτ 3 π;όντων στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι μείωσαν (43-45) και το παιχνίδι έδειχνε ότι ξανά άρχιζε από την αρχή. Όμως οι παίκτες της Καβάλας έδειχναν ότι το πίστευαν περισσότερο. Έτσι ανέβασαν την απόδοση τους, δεν έδειξαν να αιφνιδιάζονται, στο 29′ διατήρησαν μία διαφορά αφού προηγήθηκαν με (51-55) αλλά μέσα σε ένα λεπτό ήρθαν τα πάνω κάτω. Οι παίκτες του Παγκρατίου στάθηκαν πιο εύστοχοι και έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο παίρνοντας μπροστά στο σκορ με (56-55). Όπως ήταν λογικό η 3η περίοδος αναμένονταν με τεράστιο ενδιαφέρον και κάθε λάθη θα κόστιζαν για την ομάδα που θα τα έκανε. Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου πήραν κεφάλι στο σκορ με με διαφορά 5 πόντων στο 32′ (60-55). Τα λάθη από πλευράς και των δύο ομάδων έδωσαν και πήραν στα επόμενα λεπτά, το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα και στο 35′ ήταν (60-56′ και όλα ήταν ανοιχτά. Όμως οι παίκτες της Καβάλας έδειξαν ότι διέθεταν πολλά ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα. Έδειξαν ότι διέθεταν πολλές δυνάμεις και αφού ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους στο 37′ προηγήθηκαν με έναν πόντο (68-69). Στο 38′ με καλάθι δύο πόντων η Καβάλα BC έκανε ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της νίκης (68-71). Στο 39′ το σκορ ήταν (70-74), οι φιλοξενούμενοι ήταν αγκαλιά με τη νίκη και στο τέλος κατάφεραν να πανηγυρίσουν το πολυπόθητο νικηφόρο αποτέλεσμα με (71-76).

Δεκάλεπτα: 18-24, 40-45, 56-55, 71-76

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κατωπόδης): Σκούφης, Μπουρδάνος 10 (2), Παύλος 22 (3), Καράβολας 12, Ψαρόπουλος, Λυμπερόπουλος 5 (1), Λεκάκης 5 (1), Ράντετιτς 12, Εζόμο 1, Ραλλάτος 4

ΚΑΒΑΛΑ (Μωσαΐδης): Αναστασάκης, Μανούσος 12, Μάτζουρτσακ 18, Κελαϊδής 9 (1), Κυριακού, Κουμλελής 5, Γκέλιος 14 (2), Μούκας 11 (2), Σκλήβας 7 (1)