Στη Βόνιτσα, ο Αίολος Αστακού πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (8/10) το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στην ιστορία του στην πρεμιέρα της Α2 κατηγορίας, επικρατώντας της Καβάλας ΒC με σκορ (79-68).

Να σημειώσουμε ότι οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα. Μάλιστα από το 1ο δεκάλεπτο κατάφεραν να δημιουργήσουν μία διαφορά, την οποία διατήρησαν και στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα και παρά τις προσπάθειες των παικτών της Καβάλα BC, στο τέλος η ομάδα του Αίολου Αστακού, έφτασε δίκαια στην κατάκτηση της πολυπόθητης νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 42-27, 55-45, 79-68

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 8 (2), Θεοδωράκος, Κουμπούρας 14 (2), Παπαδιονυσίου 9 (1) Κατσαρές 11 (3), Κακλαμάνος 6 Κιτσούλης 13 (1), Χαρισμίδης 9, Λυμπάρης 9, Γκιζόγιαννης,

ΚΑΒΑΛΑ BC (Μωσαΐδης): Αναστασάκης, Μανούσος 11, Μάζουρτσακ 9 (1), Κελαϊδης 13 (3), Κυριακού, Γκέλιος 15 (1), Μούκας 9 (2), Σκλήβας 13.

Νίκησαν τα φαβορί, εύκολα ή δύσκολα

Τα φαβορί, εύκολα ή δύσκολα, επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους στην πρεμιέρα της φετινής Α2 που αποδείχθηκε και αγωνιστική των γηπεδούχων καθώς στις έξι από τις οκτώ αναμετρήσεις ήταν εκείνη που πανηγύρισαν τελικά τη νίκη.

Την πρώτη, χρονικά, νίκη της σεζόν πήρε ο Ηρακλής που επικράτησε στην έδρα του του Χολαργού στο Ιβανώφειο. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, άνοιξαν τη διαφορά και δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Στο Ψυχικό, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Δούκας πάτησε γκάζι επιβεβαιώνοντας με την εμφάνισή του πως φέτος θα διεκδικήσει την άνοδο στην Stoiximan.gr Basket League. Νίκη και για τον Πανιώνιο, που ωστόσο δυσκολεύτηκε απέναντι στον μαχητικόΕθνικό. Οι Πειραιώτες ήταν κοντά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι νεοφώτιστοι δεν έχασαν το προβάδισμα κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτη νίκη στην Α2 και για την ΑΕΛ, κόντρα στον μαχητικό Αμύντα, ενώ το Ηράκλειο χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή και εν τέλει να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Αρκαδικό. Στο άδειο λόγω τιμωρίας Μετς, το Παγκράτι ήταν σταθερά καλύτερο απέναντι στονΓΣΛ.

Το ντέρμπι της ημέρας έγινα στα Πεύκα, εκεί που οι Μαχητές Δόξας ήταν μπροστά στο σκορ για 35 και πλέον αγωνιστικά λεπτά. Ο Φάρος όμως τρέχοντας ένα σερί 8-0 μέσα σε ένα τετράλεπτο πήρε κεφάλι στο σκορ, ενώ παρότι ήταν άστοχος στις βολές στο φινάλε είχε 6/6 από τη γραμμή του φάουλ, αρχίζοντας και αυτός νικηφόρα στο πρωτάθλημα.