Η καρδιά και η ψυχή του Πρωταθλητή της Α2, ήταν αυτή που παραλίγο θα μετρούσε στο παιχνίδι που έδωσε σήμερα Σάββατο (9/5) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας μέσα στο Λαύριο και η οποία έχασε με έναν πόντο, με σκορ (73-72). Παρόλα αυτά όμως το συγκρότημα του Γιάννη αποχαιρέτησε την κατηγορία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και με ένα απέραντο χαμόγελο ικανοποίησης για τον μεγάλο θρίαμβο του.

Πλέον μετά το τελευταίο παιχνίδι στο Λαύριο, η Α2 ανήκει στο παρελθόν με τον σχεδιασμό της ομάδας, να παίρνει την «σκυτάλη» μιας και η χρονιά ολοκληρώθηκε για το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα με απόλυτα πετυχημένο τρόπο.

Χωρίς άγχος και με κίνητρο το γόητρο

Σε αγωνιστικό επίπεδο να σημειώσουμε ότι η 1η περίοδος του αγώνα ήταν αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το καλύτερο. Τόσο η ομάδα του Λαυρίου όσο και το συγκρότημα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, παίζοντας χωρίς άγχος και με κίνητρο το γόητρο σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αγωνίστηκαν ελεύθερα, είχαν χαλαρές άμυνες και τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης ολοκληρώθηκαν με την ομάδα του Λαυρίου να είναι μπροστά στο σκορ με (19-12). Και αυτό γιατί στα ελεύθερα σουτ παρουσιάστηκε πιο εύστοχη. Στην 2η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε τουλάχιστον στα πρώρα λεπτά, γιατί στην συνέχεια είχαμε ανατροπή του σκορ από την Ένωση. το Λαύριο Στο 14’ ήταν μπροστά στο σκορ με (24-19) με τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα να επιχειρούν στη συνέχεια να αντιδράσουν για να γυρίσουν το παιχνίδι. Η απόδοση των παικτών της Ένωσης στα τελευταία λεπτά της 2ης περιόδου ανέβηκε αισθητά, τα ελεύθερα σουτ έβρισκαν στόχο στο αντίπαλο καλάθι, τα αμυντικά λάθη περιορίστηκαν και μετά από ένα ξέσπασμα, στο 19’ του αγώνα η ομάδα του Γιάννη Τζήμα ήταν μπροστά στο σκορ με (34-40), έχοντας «χτίσει» μία διαφορά 6 πόντων. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου με την ομάδας της Καβάλας να είναι μπροστά στο σκορ με (35-40).

Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ. Το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα έδειξε ότι παρά το γεγονός ότι δεν «καίγονταν» για τη νίκη αφού δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ωστόσο δεν θα «χαρίζονταν» με τίποτε στον αντίπαλο της. Ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το 3ο δεκάλεπτο και στο 27’ το αποτέλεσμα ήταν (48-51). Μάλιστα η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με το ταμπλό να δείχνει (53-51). Όλα έδειχναν ότι η 4η περίοδος θα είχε δραματικό χαρακτήρα όπως τελικά και έγινε. Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κρίνονταν στην λεπτομέρεια και τελικά το Λαύριο ήταν εκείνο, που κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, σε βάρος της Ένωσης, έστω και με έναν πόντο. Και το τελικό αποτέλεσμα να είναι (73-72).

Διαιτητές: Παφίλης-Κατραχούρας-Λιότσος (Βιδάλης)

Δεκάλεπτα: 19-12, 35-40, 53-51, 73-72

Λαύριο (Σερέλης): Μπρόζος 12, Δανάς 8, Χασάπης, Τσίρος 3, Μουρίκης 2, Σακελλαρίου 23, Γιαννακόπουλος 8, Κεσκινίδης, Περράκης 7, Παγώνης 2, Ψωμαδέρης 8, Μπένος

Ένωση Καβάλας (Τζήμας): Τότσιος, Καλαμπάκας 2, Κατσαρές 1, Καραποστόλου 13, Αγγελακόπουλος 5, Παπαρέγκας 6, Γκέλιος, Χαρισμίδης 15, Καράμπουλας 10, Καλαϊτζίδης 20.

Τα αποτελέσματα – 26η αγωνιστική

Ο Ηρακλής παρά την ήττα του με (79-76) από το Ψυχικό θα συνεχίσει να αγωνίζεται στην Α2, αφού ο Φίλιππος Βέροιας έχασε στο Παγκράτι με (89-88).Γενικά εκείνο το οποίο θα πρέπει να σημειώσουμε είναι ότι είχαμε φινάλε για γερά νεύρα στην Α2, με τον Ηρακλή να σώζεται στο νήμα και τον Φίλιππο Βέροιας να πέφτει μαχόμενος. Ο Γηραιός έχασε με (79-76) στο Ψυχικό, αλλά την ίδια ώρα το Παγκράτι παίζοντας για την αξιοπρέπειά του ανάγκασε σε ήττα-καταδίκη με (89-88) την ομάδα της Ημαθίας. Από την περασμένη αγωνιστική ήταν γνωστό πως την Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, που έχασε με (73-72) στο Λαύριο, θα ακολουθήσει στη μεγάλη κατηγορία ο Αρκαδικός, που έχασε με (86-75) στη Λιβαδειά από την τοπική ομάδα.

Συνοπτικά αποτελέσματα της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας είναι τα εξής:

Δόξα Λευκάδας-Εθνικός 81-82

Ερμής Λαγκαδά-ΟΦΗ 86-80

Παγκράτι-Φίλιππος Βέροιας 89-88

Αετός-Ηλυσιακός 20-0 α.α.

Λαύριο-Ένωση Καβάλας 73-72

Λιβαδειά-Αρκαδικός 86-75

Ψυχικό-Ηρακλής Θεσ/νίκης 79-76