Τι κι αν η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας γνώρισε σήμερα Σάββατο (18/4) την 3η ήττα της στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας από το Ψυχικό με σκορ (63-69), στο κλειστό της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου», ωστόσο ένα είναι σίγουρο και βέβαιο. Το γεγονός ότι η ομάδα του Γιάννη Τζήμα που αποθεώθηκε και καταχειροκροτήθηκε από τους εκατοντάδες φιλάθλους που δημιούργησαν μία πανέμορφη ατμόσφυρα, ήδη είχε φορέσει το «στέμμα» της Πρωταθλήτριας και η άνοδος στα «σαλόνια» του Ελληνικού μπάσκετ είναι υπόθεση τελειωμένη.

Αρκετό μούδιασμα και νευρικότητα

Το ξεκίνημα αλλά και η συνέχεια της Ένωσης στην αναμέτρηση με το Ψυχικό είχε αρκετό μούδιασμα και η νευρικότητα που παρατηρήθηκε από τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα δεν ήταν ότι τι καλύτερο και βέβαια σε καμία περίπτωση δικαιολογημένη. Ωστόσο όμως να τονίσουμε ότι και από την άλλη πλευρά δεν ήταν τα πράγματα πολύ διαφορετικά στην αρχή του αγώνα και για το λόγο αυτό οι επιθετικές πρωτοβουλίες των παικτών και των δύο ομάδων ήταν περιορισμένες και αυτό φαίνεται από το αρκετά χαμηλό σκορ που είχαμε στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα. Μάλιστα να τονίσουμε το γεγονός ότι στο 4’ της αναμέτρησης το σκορ ήταν (4-5) πολύ χαμηλό και λίγο μετά τα μέσα της 1ης περιόδου και ειδικότερα στο 7’ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ, με μία διαφορά 4 πόντων, δηλαδή (7-11). Μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου οι δύο ομάδες και κυρίως οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης, συνέχισαν να προσπαθούν για να βρούνε λύσεις κυρίως στην επίθεση αυτό δεν έρχονταν, τα εύκολα καλάθια ήταν περιορισμένα και για το λόγο αυτό το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι (14-18). Στην 2η περίοδο οι παίκτες του Ψυχικού ανέβασαν περισσότερο τους ρυθμούς τους και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλευτήκαν τις αδυναμίες αλλά και τα λάθη των παικτών του Γιάννη Τζήμα. Είχαν καλύτερους προσανατολισμούς στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας από τους παίκτες της Ένωσης, είχαν καλύτερη τακτική, με πιο ευκολία έφταναν στο καλάθι της Ένωσης, περιόρισαν αισθητά τις επιθετικές πρωτοβουλίες των γηπεδούχων και στο 15’ η διαφορά των δύο ομάδων, «εκτοξεύτηκε» σε διψήφιο αριθμό πόντων, με το σκορ να είναι σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα, (14-28). Μέχρι και την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου η αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε. Οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας προσπαθούσαν να βρούνε τα πατήματα τους, επιχείρησαν να ανεβάσουν κατά κάποιο τρόπο τους ρυθμούς τους αλλά απέναντι είχαν μία ομάδα καλά στημένη στο παρκέ, που είχε περισσότερες επιλογές σε άμυνα και επίθεση και κυρίως είχαν, το Ψυχικό που είχε αυτοπεποίθηση, ψυχή και έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη. Η διαφορά με την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου μειώθηκε κατά κάποιο τρόπο, παρέμεινε όμως σε διψήφιο αριθμό πόντων και το α’ ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι (29-40). Μάλιστα θα πρέπει να τονίσουμε ότι ήταν ίσως είναι το μοναδικό παιχνίδι στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας στο οποίο η ομάδα του Γιάννη Τζήμα, δέχονταν 40 πόντους και πιο συγκεκριμένα από το Ψυχικό. Στην ανάπαυλα της αναμέτρησης, ο Γιάννης Τζήμας έδωσε συγκριμένες εντολές στους παίκτες του και προσπάθησε να αλλάξει κάποια πράγματα με την έναρξη της 3ης περιόδου. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο με την ομάδα της Ένωσης να πιέζει αισθητά το αντίπαλο της στα πρώτα λεπτά της όμως στο 24’ η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και το σκορ να είναι στο (34-45). Σε εκείνο το χρονικό σημείο της αναμέτρησης οι παίκτες επιχείρησαν ανασύνταξη των δυνάμεων τους και προσπάθησαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή περνώντας στην αντεπίθεση, κάτι το οποίο να τονίσουμε ότι ποτέ δεν έγινε. Όμως όλοι γνώριζαν ότι τα πράγματα μέχρι το τέλος του αγώνα, δεν θα ήταν εύκολα. Στο 28’ το σκορ ήταν (38-47) χαμηλό σχετικά με τη νευρικότητα να παίζει το δικό της ρόλο στην απόδοση των δύο ομάδων και η 3η περίοδος έκλεισε με την «ψαλίδα» να κλείνει στους 10 πόντους μεταξύ της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας και του Ψυχικού και το σκορ να είναι (41-51). Τα πράγματα στην 4η περίοδο όλα έδειχναν ότι πολύ δύσκολα θα άλλαζαν και η 3η ήττα στο υπό εξέλιξη πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας για την ομάδα της Καβάλας άρχισε να διαγράφεται. Στο 34’ η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με διψήφιο αριθμό πόντων το σκορ ήταν (48-59) αλλά το σίγουρο ήταν ένα. Πως όποιο κι αν ήταν το αποτέλεσμα στην αναμέτρηση με το Ψυχικό η ομάδα της Ένωσης, ήδη είχε φορέσει το «στέμμα» της Πρωταθλήτριας και η άνοδος στα «σαλόνια» του Ελληνικού μπάσκετ ήταν τελειωμένη. Στο 36’ το σκορ ήταν (52-62), στο 39’ η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους (62-66) και η τελευταία κόρνα της Γραμματείας στο κλειστό της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» βρήκε την ομάδα του Ψυχικού να πανηγυρίζει για την κατάκτηση μίας πολύ σπουδαίας νίκης με σκορ (63-69) και η οποία ενδεχομένως να συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό για την άνοδο στην Α1 κατηγορία.

Διαιτητές: Κ. Πουσανίδης, Σιμητόπουλος, Τζίμα.
    Δεκάλεπτα: 14-18, 29-40, 41-51, 63-69.
    Καβάλα (Τζήμας): Κρστέφσκι 7, Καράμπουλας 7, Τότσιος 12, Καλαμπάκας 4, Κατσαρές 6, Καραποστόλου 4, Αγγελακόπουλος 6 (2), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 4, Βελισσαρίου 6 (2), Καλαϊτζίδης 7.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 8, Ντ. Αχής 8 (2), Περσίδης, Παπανικολάου 16, Δημάκος 13 (1), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 14 (3), Κορωνίδης 6 (2), Πάνου 2, Ναούμης, Μαρμαρινός, Ματζιώρης 2.

Η Ερχόμενη – 24η αγωνιστική

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας περιλαμβάνει τα εξής ζευγάρια: