A1 ερχόμαστε…!!! Αυτό το μήνυμα έστειλε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας μετά τη σπουδαία νίκη που πέτυχε σήμερα Σάββατο (24/1) το απόγευμα, σε βάρος του Λαυρίου με σκορ (61-54), στο κλειστό της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου», για την 13η αγωνιστική στην Α2 κατηγορία. Μάλιστα η συγκεκριμένη αγωνιστική όχι μόνο δεν αποδείχθηκε γρουσούζικη για το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα, αντίθετα με την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα επί του Λαυρίου ήταν η ιδανικότερη ημέρα προκειμένου ορισμένοι να πιστέψουν ότι η Ένωση πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στα «σαλόνια» του Ελληνικού μπάσκετ.

Γερές μάχες στα καλάθια

Βεβαίως και αυτοσκοπός για την Ένωση στο παιχνίδι με το Λαύριο ήταν η κατάκτηση του πολυπόθητου ροζ φύλλου αγώνα. Βέβαια όλοι γνώριζαν ότι για να γίνει αυτό θα έπρεπε οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα απέναντι στο συγκρότημα του Λαυρίου να καταβάλουν μεγάλες προσπάθειες και αυτό γιατί άπαντες εντός των αποδυτηρίων γνώριζαν ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο. Άλλωστε ο συγκεκριμένος αγώνας όλοι γνώριζαν ότι θα είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, όπως άλλωστε εξελίχθηκε η αναμέτρηση. Με τον κόσμο στο πλευρό τους, οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα, με το κλειστό της Καλαμίτσας να είναι κατάμεστο είχαν εκπληκτική απόδοση στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Πρόσεξαν αρκετά την άμυνα τους, περιόρισαν σε μέγιστο βαθμό τις επιθετικές πρωτοβουλίες των παικτών του Λαυρίου και με το εύκολο καλάθι, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου με σκορ (22-7). Όλοι πίστευαν ότι το παιχνίδι πριν καλά καλά ξεκινήσει είχε τελειώσει αλλά ωστόσο υπήρχαν άλλα 30΄ του αγώνα τα οποία παρουσίασαν αρκετές συγκινήσεις. Στη 2η περίοδο η ομάδα του Λαυρίου περιόρισε αρκετά τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων με αποτέλεσμα το εύκολο καλάθι του 1ου δεκάλεπτου να μην είχε διάρκεια. Στη συγκεκριμένη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους που έπαιξε πιο σφικτά έδειξαν ότι είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το 1ο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ να είναι στο (37-28). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, οι καβαλιώτες φίλαθλοι που ήταν στο κλειστό της Καλαμίτσας περίμεναν με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το 2ο ημίχρονο με την 3η περίοδο ωστόσο να κυλάει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Θαρρείς και ο αγώνας ξεκινούσε από την αρχή. Το 3ο δεκάλεπτο είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι οι δύο ομάδες πρόσεξαν πάρα πολύ τα αμυντικά τους καθήκοντα, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με εύστοχα σουτ 3 πόντων και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι (46-45). Με την έναρξη της 4ης και τελευταίας περιόδου οι καρδιές εκείνων που βρίσκονταν στις κερκίδες του «Αλεξάνδρα Δήμογλου» δικαιολογημένα κόντεψαν να σπάσουν. Η 4η περίοδος κύλησε με την ομάδα της Ένωσης να είναι πιο οργανωμένη, σε άμυνα και επίθεση. Πιο συγκεκριμένα να τονίσουμε ότι οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα στα τελευταία 10΄ του αγώνα πέτυχαν 15 πόντους ενώ η καλή άμυνα φαίνεται ότι οδήγησε την ομάδα της Ένωσης στην κατάκτηση του πολυπόθητου ροζ φύλλου αγώνα. Ο κόσμος βλέποντας τους γηπεδούχους να «αγκαλιάζουν» τη νίκη ανέβασε και αυτός τον ρυθμό του και αφού η τελευταία κόρνα της γραμματείας βρήκε την ομάδα της Ένωσης να κατακτά τη νίκη με σκορ (61-54), τότε όλοι μαζί σαν ένα «κουβάρι» πανηγύρισαν αυτό που όλοι περίμεναν. Τη μεγάλη νίκη η οποία πλέον δίνει το δικαίωμα σε όλους να πιστεύουν ότι το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα αποτελεί πλέον το πολύ μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Α1 κατηγορία μπάσκετ ανδρών της χώρας μας. Μάλιστα τα ρυθμικά συνθήματα των φιλάθλων στο τέλος του αγώνα και η ανταπόδοση από το χειροκρότημα, των παικτών της Ένωσης, των μελών της τεχνικής ηγεσίας αλλά και των ανθρώπων της Διοίκησης, ήταν το «κερασάκι στην τούρτα», της μεγάλης νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 37-28, 46-45, 61-54

ΕΝΩΣΗ  ΚΑΒΑΛΑΣ (Τζήμας): Κρστέφσκι 7, Καράμπουλας 12, Τότσιος 16 (2), Καλαμπάκας 5 (1), Κατσαρές 2, Καραποστόλου 2, Αγγελακόπουλος 6, Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 7, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπρόζος 11 (1), Δανάς 6 (2), Χασάπης, Τσίρος, Μουρίκης, Σακελλαρίου 3, Γιαννακόπουλος 18 (1), Κεσκινίδης, Περράκης 7 (1), Παγώνης 2, Ψωμαδέρης 7 (2), Μπένος.

Η 13η αγωνιστική

Συνοπτικά όλα τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας μπάσκετ ανδρών της χώρας μας ήταν τα εξής:

Φίλιππος Βέροιας-Παγκράτι 66-79
    Ηλυσιακός-Αετός 78-89
    Ένωση Καβάλας -Λαύριο 61-54
    Εθνικός-Δόξα Λευκάδας 72-83
    Αρκαδικός-Λιβαδειά 86-74
    Ηρακλής-Ψυχικό 74-80

* Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (26/1) στις 17:00 με τον αγώνα ΟΦΗ-Ερμής Λαγκαδά.