Σε υγιεινό περίπατο εξελίχθηκε η αναμέτρηση που έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου (10/1) η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» και αυτό γιατί το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα πήρε πολύ εύκολα τι νίκη σε βάρος της Λιβαδειάς με σκορ (88-58). Με βάση την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες και στις τέσσερις περιόδους, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και παίζοντας υποδειγματική άμυνα με πολυφωνία στην επίθεση, πρόσθεσε στο ενεργητικό της πολύ σχετικά εύκολα ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα.

Μάλιστα η διαφορά των 30 πόντων (88-58) «καθρεφτίζει» από τη μία πλευρά το πολύ καλό μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα της Ένωσης και από την άλλη τις αδυναμίες που είχε το συγκρότημα της Λιβαδειάς. Το σίγουρο είναι ότι η ομάδα της Ένωσης μπήκε με το «δεξί» στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της και μάλιστα με μία πολύ εύκολη νίκη. Μία νίκη η οποία βάζει τις καλύτερες βάσεις για μία ανάλογη συνέχεια για την υλοποίηση του στόχου που είναι η επιστροφή στην Α2 κατηγορία.

Άνετη επικράτηση

Σε ότι έχει να κάνει με το αγωνιστικό κομμάτι και ειδικότερα για την 1η περίοδο θα πρέπει να σημειώσουμε ότι στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα με το πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν, έβαλαν τις καλύτερες βάσεις για την κατάκτηση της νίκης σε βάρος της Λιβαδειάς. Μάλιστα η 1η περίοδος έκλεισε με την Ένωση να είναι μπροστά στο σκορ με μία διαφορά 8 πόντων, δηλαδή (20-12). Στην 2η περίοδο η ποιότητα του μπάσκετ που έπαιξαν οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο στους φιλοξενούμενους για να αντιδράσουν κυρίως δε για περάσει από το μυαλό των παικτών της Λιβαδειάς ότι θα μπορούσαν να επέστρεφαν στη βάση τους με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές τους. Και στη 2η περίοδο η διαφορά της δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν χαρακτηριστική με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο (43-31). Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στην 3η περίοδο η ομάδα της Ένωσης συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ απέναντι στο συγκρότημα της Λιβαδειάς και με την έλευση του χρόνου, οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα έβαζαν όλο και μεγαλύτερες βάσεις για την κατάκτηση μίας εύκολης νίκης. Μάλιστα στο 26΄ η ομάδα της Καβάλας βρέθηκε να προηγείται με διαφορά 15 πόντων αφού το σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα το σκορ ήταν (55-40). Γενικότερα να σημειώσουμε ότι στην 3η περίοδο του αγώνα η ομάδα της Ένωσης δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα. Και αυτό γιατί πρόσεξε αρκετά την άμυνα της και γενικότερα έκλεισε όλους σχεδόν τους διαδρόμους που οδηγούσαν στο καλάθι της. Την ίδια ώρα στον επιθετικό τομέα οι καλαθοσφαιριστές του Γιάννη Τζήμα είχαν πολυφωνία στην επίθεση και βέβαια αρκετή ευχέρεια στο σκοράρισμα. Στο 28΄ η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο και τα πράγματα έδειχναν ότι πλέον είχαν κριθεί. Σε εκείνο το χρονικό σημείο του παιχνιδιού το σκορ ήταν (61-44). Μάλιστα η 3η περίοδος έκλεισε με σκορ (62-48). Στην 4η περίοδο, το σκηνικό στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» ήταν το ίδιο με την προηγούμενη περίοδο. Στο 32΄ το σκορ ήταν (67-51) και η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο αφού στο 36΄ το σκορ ήταν (80-56). Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων δεν άφηνε κανένα απολύτως περιθώριο για οποιαδήποτε σκέψη πλην εκείνης που ήθελε την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, να προσθέτει στο ενεργητικό της μίας ακόμη νίκη. Έτσι η τελευταία κόρνα της Γραμματείας βρήκε την Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας να φτάνει στην άνετη νίκη σε βάρος της Λιβαδειάς με σκορ (88-58 ).

Δεκάλεπτα: Δεκάλεπτα: 20-12, 43-31, 62-48, 88-58.

Ένωση Καβάλας (Τζήμας): Κριστέβσκι 9 (1), Καράμπουλας 22 (2), Τότσιος 12 (2), Καλαμπάκας 8, Κατσαρές 5, Καραποστόλου 17 (4), Αγγελακόπουλος 3, Παπαρέγκας 5, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 2, Βελισσαρίου 3 (1).

Λιβαδειά (Οικονόμου): Σπίγκος, Βουκαντίνοφ 13, Ιωακειμίδης, Τερματζίδης 6 (2), Λιοντός, Βεσκούκης 9 (1), Γκαγκαλούδης 6, Μαράντος, Σάκοτα 4, Σταύρου, Δημητριάδης 15 (1), Γιανναλέτσος 5

Η 11η αγωνιστική

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν στο πλαίσιο της 11η αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ ανδρών της χώρας μας ήταν τα εξής:

Η ερχόμενη-12η αγωνιστική

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας, περιλαμβάνει τα εξής ζευγάρια: