Σε «υγιεινό» περίπατο, μετέτρεψε η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας την αναμέτρηση της με το Παγκράτι που έγινε σήμερα (6/12) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» κατακτώντας εύκολα, το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ (83-53). Το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης η οποία κατά διαστήματα να τονίσουμε ότι είχε χαρακτήρα, τυπικής διαδικασίας.

Και αυτό γιατί, πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα και στις 4περιόδους και παίζοντας μπάσκετ αξιώσεων, περιόρισαν την ομάδα του Παγκρατίου σε ρόλο «κομπάρσου». Πιο συγκεκριμένα να αναφέρουμε ότι η ανωτερότητα της ομάδας της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας ήταν εμφανής τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Μία ανωτερότητα η οποία μεταφράζεται, σε μία υποδειγματική άμυνα και η οποία σε μέγιστο βαθμό περιόρισε τις επιθετικές δραστηριότητες των φιλοξενούμενων. Από εκεί και πέρα στο χώρο της επίθεσης οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα είχαν «πολυφωνία» πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια με σουτ δύο και τριών πόντων και για τον λόγω αυτό η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν είχε μόνο διψήφιο αριθμό πόντων αλλά κάποια στιγμή ξεπέρασε και τους 20 πόντους.

Ήταν ο κυρίαρχος της αναμέτρησης

Από το ξεκίνημα του αγώνα και πιο συγκεκριμένα από την 1η περίοδο, οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έδειξαν ότι ήθελαν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην ομάδα του Παγκρατίου. Προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ αλλά στην 1η περίοδο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αντιδράσουν. Τα πρώτα 10΄ ολοκληρώθηκαν με το σκορ να είναι (20-15) αλλά η 2η περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική. Οι παίκτες  του Γιάννη Τζήμα πήραν τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους, πήραν ταυτόχρονα και τον αέρα των αντιπάλων τους και παίζοντας πολύ σοβαρά σε άμυνα και επίθεση, έφεραν το παιχνίδι εκεί ακριβώς όπου ήθελαν. Στην 2η περίοδο δημιούργησαν μία σημαντική διαφορά και αυτή έκλεισε με το σκορ να είναι (41-26). Το ίδιο σκηνικό καταγράφεται και στην 3η περίοδο και το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα, αντί να ρίξει τους ρυθμούς λόγω του ότι είχε δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, οι παίκτες του, τον ανέβαζαν όλο και περισσότερο. Συνέχισαν να πιέζουν τον αντίπαλο αρκετά ψηλά, συνέχισαν να κλείνουν καλά τους διαδρόμους που οδηγούσαν στο καλάθι της Ένωσης ενώ η πολυφωνία στην επίθεση είχε πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις. Μάλιστα στο 26΄ η «ψαλίδα» μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε ακόμα περισσότερο όταν το σκορ ήταν (57-32). Δεν χρειάζονταν μάλιστα κάποιος να καταλάβει ότι τα πράγματα πλέον είχαν κριθεί και το υπόλοιπο της 3ης περιόδου, όπως και η 4η θα είχε μόνο τυπικό χαρακτήρα. Έτσι μέχρι που να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος, τα πράγματα δεν άλλαξαν στο παρκέ του κλειστού της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Η ομάδα της Ένωσης και στην 4η περίοδο ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα, στο 32΄ το σκορ ήταν (66-43) και οι φίλαθλοι οι οποίοι βρέθηκαν στο κλειστό της Καλαμίτσας, απολάμβαναν το εξαιρετικό μπάσκετ που έπαιζαν οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα. Ο ρυθμός τους και στην συγκεκριμένη περίοδο δεν έπεσε σε κανένα σημείο της, η Ένωση έδειξε ακόμη μεγαλύτερη διάρκεια και στο 34΄ η διαφορά των δύο ομάδων ξεπερνούσε τους 20 πόντους με το σκορ να είναι (70-47). Λεπτό με το λεπτό και μέχρι την τελευταία κόρνα της Γραμματείας το πάρτι των παικτών της Ένωσης συνεχίστηκε με τη διαφορά να κλείνει στους 30 πόντους και το τελικό αποτέλεσμα να είναι (83-53). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι καβαλιώτες φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου», να επιβραβεύσουν, μετά το τέλος του αγώνα με ένα παρατεταμένο χειροκρότημα τον προπονητή της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας Γιάννη Τζήμα και τους συνεργάτες του καθώς επίσης και τους πρωταγωνιστές που ήταν οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-26, 60-41, 83-53

ΕΝΩΣΗ (Γιάννης Τζήμας): Κρστέβσκι 7, Καράμπουλας 12 (2/3 τριπ.), Τότσιος 4, Καλαμπάκας 8, Κατσαρές 5 (1/1 τριπ., 7 ριμπ.), Καραποστόλου 6 (2), Αγγελακόπουλος 10 (2), Παπαρέγκας 14 (4/5 τριπ.), Γκέλιος 3 (1/1 τριπ.), Χαρσιμίδης 10 (6 ριμπ.), Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 2.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 7 (1), Κοβάσεβιτς 5 (0/5 τριπ.), Δέδες 2 (0/3 τριπ.), Παπαντωνάκος 5 (1), Ράπτης 7, Κουτρούλιας 8 (9 ριμπ.), Ντιαλό 8 (7 ριμπ.), Φιλιππόπουλος, Χατζηνικόλας 11 (1), Φωτεινάκης.