Στο δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας για την 6η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας, δεν ξεπέρασε με επιτυχία και το εμπόδιο του Εθνικού Πειραιώς σήμερα Σάββατο (15/11) και έχασε στις λεπτομέρειες με σκορ (67-66). Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα σε ένα παιχνίδι που συγκλονιστικό που είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι έδειξαν αποφασιστικότητα και ωριμότητα στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν απέφυγαν τα λάθη στην 3η περίοδο και έχασαν μέσα από τα χέρια τους ένα παιχνίδι που θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει.

Αμφίρροπο παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια

Το παιχνίδι όπως αναμένονταν σε όλη τη διάρκεια του ήταν ανταγωνιστικό, με πολλές προσωπικές μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια, με ρυθμό και από τις δύο ομάδες οι οποίες έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν το ροζ φύλλο αγώνα. Τόσο η ομάδα του Εθνικού όσο και η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, με την εμφάνιση που πραγματοποίησαν ξετύλιξαν πολλές αρετές σε άμυνα αλλά και επίθεση και έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, κάτι το οποίο διαφαίνεται και από την καλή βαθμολογική θέση που βρίσκονται. Η 1η περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν σχεδόν μαζί στο σκορ (5’ 9-9), κάτι το οποίο μαρτυρούσε τι θα ακολουθήσει στη συνέχεια. Μάλιστα στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση και κυρίως η ομάδα του Γιάννη Τζήμα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες της Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας να ανεβάσουν περισσότερο τους ρυθμούς στο παιχνίδι τους, παρουσιάστηκαν πιο εύστοχοι και με περισσότερες επιλογές στην επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 1η περίοδος του αγώνα να βρει την ομάδα του Γιάννη Τζήμα να είναι μπροστά στο σκορ (14-19). Οι παίκτες της Ένωσης επέστρεψαν στο παρκέ για τη 2η περίοδο με τον αέρα της διαφοράς των 5 πόντων η οποία όπως αποδείχθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έπαιξε σημαντικό ρόλο κυρίως στον ψυχολογικό τομέα. Στις αρχές του δεύτερου 10λεπτου, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο αποφασισμένοι και το βασικότερο είναι ότι έβρισκαν πιο εύκολο τους διαδρόμους που οδηγούσαν στο αντίπαλο καλάθι, προσέχοντας ταυτόχρονα και την άμυνα τους; Μάλιστα η διαφορά άρχισε σιγά σιγά να ανοίγει αλλά όχι σε βαθμό ανησυχίας για τους γηπεδούχους και στο 13’ το αποτέλεσμα ήταν (18-25). Βέβαια τίποτε δεν είχε κριθεί και αυτό γιατί στα μέσα της 2ης περιόδου και μετά οι παίκτες του Εθνικού προσπάθησαν να αντιδράσουν. Στο 15’ μείωσαν τη διαφορά στο (25-28), δείχνοντας πόσο «σκληρό καρύδι» είναι. Όμως στο τελευταίο 2λεπτο της 2ης περιόδου οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα, «πάτησαν γκάζι» έδειξαν αποφασιστικότητα και ωριμότητα και πήγαν στα αποδυτήρια με μία διαφορά 7 πόντων υπέρ τους, αφού το ημίχρονο του αγώνα έκλεισε στο (30-37). Η 3η περίοδος όπως αναμένονταν ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα με τους παίκτες του Εθνικού να ανεβάζουν ρυθμούς και τους παίκτες της Ένωσης να μην συνεχίζουν την καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους. Όμως με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου 4 συνεχόμενα λάθη των παικτών του Γιάννη Τζήμα που μάλλον μπήκαν μουδιασμένοι στο παρκέ, έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες του Εθνικού Πειραιώς, να τα εκμεταλλευτούν και να πλησιάσουν στο σκορ (36-37) και στο 24’ πέρασαν μάλιστα και μπροστά με (38-37). Μάλιστα οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και παρουσίασαν στα επόμενα λεπτά μία σταθερότητα στο παιχνίδι τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να γυρίσουν το παιχνίδι και στο 25’ το αποτέλεσμα ήταν (45-40). Οι παίκτες της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης Καβάλας προσπάθησαν να αντιδράσουν, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο του αγώνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 3η περίοδος να ολοκληρωθεί (52-48). Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να είναι πιο προσεκτικοί σε άμυνα και επίθεση και να παίρνουν την τύχη του αγώνα στα χέρια τους. Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα αναζητούσαν την αντίδραση αλλά στο 35’ το αποτέλεσμα είχε διαμορφωθεί στο (61-55). Έτσι τα τελευταία λεπτά του αγώνα είναι αρκετά κρίσιμα και είχαν την εξέλιξη ενός μεγάλου ντέρμπι μεταξύ δύο ισάξιων ομάδων. Οι παίκτες της Ένωσης με τεράστια ψυχικά αλλά και αγωνιστικά αποθέματα επιχείρησαν το comebackκαι αφού έπαιξαν τρομερό μπάσκετ στο 39’ γύρισαν το παιχνίδι στο (65-66) και έδειξαν αποφασισμένοι για τα πάντα. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν απαγορευμένο για καρδιακούς με τους γηπεδούχους τελικά να «κλέβουν» τη νίκη την τελευταία στιγμή με (67-66).

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-37, 52-48, 67-66

ΕΘΝΙΚΟΣ (Γούναρης): Παπαδιονυσίου, Μούκας 2, Καρυπίδης 2, Κουκάς 10 (2), Τζιάλλας 2, Τσιότρας 9 (1), Γκιζόγιαννης 12, Μαχαίρας 16 (67/δ., 4/4β.), Βαβάτσικος, Αναγνωστόπουλος, Ψυλέας 14 (2).

ΕΝΩΣΗ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Τζήμας): Κρτσέφσκι, Καράμπουλας 21 (8/11δ., 5/5β.), Τότσιος 16 (2), Καλαμπάκας 4 (2), Κατσαρές, Καραποστόλου 10 (2), Αγγελακόπουλος 5 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 2, Βελισσαρίο

αγωνιστική – Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στην Α2 κατηγορία μπάσκετ των ανδρών ήταν τα εξής:
    Εθνικός Πειραιώς-Ένωση Καβάλας 67-66
    Ηρακλής Θεσ.-ΟΦΗ 90-88
    Παγκράτι-Ερμής Λαγκαδά 75-68
    Ψυχικό-Αετός 77-61
    Λιβαδειά-Λαύριο 64-67
    Δόξα Λευκάδας-Φίλιππος Βέροιας 83-71
    Αρκαδικός-Ηλυσιακός 87-65