Έχοντας τη συμπαράσταση περίπου 100 Καβαλιωτών φιλάθλων, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας «απέδρασε» με το νικηφόρο αποτέλεσμα από την έδρα του Ερμή Λαγκαδά, σήμερα Σάββατο (29/3) αφού το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα πρόσθεσε στο ενεργητικό του ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα με σκορ (68-82). Ο χαρακτήρας του αγώνα ήταν ένα ντέρμπι μεταξύ δύο ομάδων που στις 3 πρώτες περιόδους επί ίσοις όροις διεκδίκησαν τη νίκη αλλά στο τέλος η ομάδα της Ένωσης ανεβάζοντας ρυθμούς στην 4η περίοδο, έφτασε δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου στην Α1 κατηγορία.

Μοιρασμένο παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μοιρασμένο με τις 2 ομάδες να παρουσιάζουν ισόρροπο μπάσκετ, να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους για την 1η περίοδο με (18-18). Η ομάδα της Ένωσης στη 2η περίοδο προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν εξίσου ανάλογη με αποτέλεσμα η ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να βρει την ομάδα του Ερμή Λαγκαδά να προηγείται με (36-35). Το αμφίρροπο ματς συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο με τους παίκτες της Ένωσης να προσπαθούν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους αλλά η αποφασιστικότητα των γηπεδούχων δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα της Ένωσης για να επιβάλλει το ρυθμό της. Είχαμε ένα δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το καλύτερο και όπως όλα αναμένονταν, το παιχνίδι θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Εκεί όπου στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα μέτρησε η ψυχή, η παλικαριά και η ευστοχία των παικτών της Ένωσης, με αποτέλεσμα στο τέλος να «γείρει» η ζυγαριά προς την πλευρά της Καβαλιώτικης ΚΑΕ. Έτσι στο τέλος η Ένωση πανηγύρισε με τους περίπου 100 Καβαλιώτες φιλάθλους την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με σκορ (68-82). Μία νίκη η οποία στο τέλος αποδείχθηκε, ουσίας και πάρα πολύ καθοριστική για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-35, 52-52, 68-82

Ερμής Λαγκαδά (Στάθης Καμαράκης): Καϊκλής, Ιωακειμίδης Σ. 10 (2), Ιωακειμίδης Θ. 7 (1), Σιγκούνας 23 (4), Καμαριώτης 1, Καλλογιανίδης 3 (1), Ηλιάδης, Τρτιτς 12 (2), Σικαλίδης, Παπαϊωακείμ 12.

Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας (Γιάννης Τζήμας): Κρστέφσκι 2, Μαρμαρινός 2, Τότσιος 16 (2), Καλαμπάκας 4, Κατσαρές, Καραποστόλου 24 (4), Αγγελακόπουλος 14 (2), Παπαρέγκας, Γκέλιος , Καραθανάσης 6, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 14 (2).

Τα αποτελέσματα – 21η αγωνιστική

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής στην Α2 κατηγορία μπάσκετ ανδρών της χώρας μας ήταν τα εξής:

Φίλιππος Βέροιας – Φιλαθλητικός

7 Responses to “Έχοντας τη συμπαράσταση 100 Καβαλιωτών φιλάθλων, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης «απέδρασε» με το νικηφόρο αποτέλεσμα από την έδρα του Ερμή Λαγκαδά, σήμερα Σάββατο (29/3) και το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα πρόσθεσε στο ενεργητικό του ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα με σκορ (68-82)”